خرداد 22, 1400 15:16 Asia/Tehran [Updated: خرداد 22, 1400 15:24 Asia/Tehran]
  •  مونسان: صنایع‌دستی ایران در جهان، مظهر اصالت و خلاقیت است

تهران- ایران پرس: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در یادداشتی نوشت، صنایع‌دستی مردمی‌ترین آمیزه هنر و صنعت ایرانی بوده که با تلفیقی برآمده از فرهنگ، تاریخ و اقتصاد در مسیر رشد و شکوفایی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی‌اصغر مونسان روز شنبه به‌مناسبت روز جهانی و هفته صنایع‌دستی نوشت، اگر صنایع‌دستی ایران در سراسر جهان به‌عنوان مظهری از اصالت و خلاقیت مورد بهره‌مندی قرار می‌گیرد، به سبب تداوم حیات‌بخش هنر به یادگار مانده از بطن تاریخ است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد، در نتیجه فعالیت‌های مستمر در حوزه شناساندن ظرفیت بی‌بدیل صنایع‌دستی، امروز ایران رتبه نخست در بین کشورهای جهان در زمینه ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی کسب کرده است.

مونسان با بیان اینکه 11 شهر و 3  روستای صنایع‌دستی ایران در هشت سال گذشته ثبت جهانی شده است تاکید کرد، این مهم سبب افزایش آگاهی جهانی از هنر ایرانی و نیز افزایش تقاضا در بازار جهانی برای محصولات صنایع‌دستی ایران و در نتیجه صادرات آن‌ها می‌شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرد، افزایش صادرات صنایع‌دستی با اتکا بر شاخص‌هایی نظیر افزایش آگاهی جهانی و شناساندن محصولات صنایع‌دستی، اقدامات حمایتی از هنرمندان صنایع‌دستی و تجاری‌سازی آن تحقق یافته است.

 

21 خرداد، دهم ژوئن، روز جهانی صنایع دستی است.

کلیدواژه