خرداد 22, 1400 17:14 Asia/Tehran [Updated: تیر 09, 1400 22:02 Asia/Tehran]

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر شنبه در مناظره سوم انتخاباتی با موضوع دغدغه‌های مردم، با بیان اینکه بدون سرمایه‌گذاری اساسا رشد اقتصادی معنا ندارد، گفت کاسبان تحریم و شخص ترامپ در همکاری با هم زیر میز برجام زدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، عبدالناصر همتی اظهار کرد دوستان امروز درباره‌ی روبنا صحبت می‌کنند در حالی که ما در اقتصاد موضوعات زیربنایی را مورد توجه قرار می‌دهیم و علم اقتصاد به ما می‌گوید در مورد وضعیت اقتصادی جامعه باید شرایطی را به وجود آورد و حکومت اقتصاد را به سمتی ببرد که امکان سرمایه گذاری امن ایجاد شود تا رشد سرمایه گذاری از طریق آن به وجود آید و نتایج آن میان مردم تقسیم شود. بدون افزایش رشد اقتصادی تا حداقل پنج درصد نمی‌شود معضل بیکاری را حل یا اشتغال ایجاد کرد.

همتی در واکنش به سخنان‌ سید ابراهیم رئیسی اظهار کرد: آقای رئیسی از گرانی صحبت می‌کنند و می‌گویند می‌خواهند با آن مبارزه کنند. اما آقای رئیسی گرانی وجود ندارد، آنچه عامل گرانی است تورم است به جای این‌که معلول را بیابید دنبال علت باشید. تحریم، معادلات اقتصادی ما و دنیا را بهم زده است و این موضوع در همه مشکلات اقتصادی ما تاثیر خود را گذاشته است. شما یک کشور نشان دهید که با تحریم رشد اقتصادی داشته است.

همتی با تاکید بر این‌که من برای مسکن جوانان، اشتغال آنان، کنترل تورم و افزایش رشد اقتصادی برنامه دارم، اظهار کرد: مردم بدانند این جریانی که در برابر من ایستاده است می‌خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم. اولا شما بلد نیستید بدون دنیا زندگی کنید و ثانیا نتیجه زندگی بدون دنیا این می‌شود که رشد اقتصادی هشت درصدی به صفر کاهش می‌یابد و هزینه آن را هم مردم از جیب خود می‌پردازند.

وی تصریح کرد: وضعیت تجارت خارجی ما را ببینید ما داریم سالی 16 میلیارد دلار هزینه نبود تجارت خارجی را می‌دهیم در این شرایط استقلال و پرسپولیس حتی نمی‌توانند پول خود را از "ای اف سی" بگیرند و ما نمی‌توانیم یک کشتی با پرچم خود روی آب بفرستیم.

وی خطاب به رئیسی ادامه داد: آقای رئیسی به مردم صریح بگویید شما اگر روی کار بیایید برای برجام چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا آن را پیگیری خواهید کرد؟ من به مردم بگویم که این تحریم‌ها و کاسبان آن ضرر 350 هزار میلیاردی به کشور وارد کرده‌اند و دولت امروز دچار کسری بودجه است؛ چرا که سالی چند ده میلیارد از درآمد دولت کاسته شده است.

همتی با بیان این‌که کاسبان تحریم و شخص ترامپ در همکاری با هم زیر میز برجام زدند، اظهار کرد: می‌توان در دولت بعدی تحریم را شکست و برجام را اجرا کرد، اما آنهایی که در برابر من قرار دارند یعنی آقای رئیسی و چهار کاندیدای دیگر که وی را همراهی می‌کنند اینها مخالف برجام و تصویب FATF هستند. آنها سال‌ها رابطه با خارج کشور را معطل کرده‌اند به خاطر این‌که به رابطه با دنیا اعتقادی ندارند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در سیاست خارجی دولت من، عربستان و امارات دشمن نیستند، تصریح کرد آقای رئیسی شما تا این مدت گل به خودی زدید و در زمین ترامپ بازی کردید. این موضوع را مورد توجه قرار دهید و بدانید که تعامل با دنیا اصل سیاست خارجی است.

همتی خاطرنشان کرد ما به دنبال حمایت از خودروسازی داخلی هستیم، اما معنایش این نیست که خودروی داخلی را به قیمت خودروی آمریکایی به مردم بفروشیم. 

عبدالناصر همتی در بخش دوم مناظره که به نقد اظهارات دیگر کاندیداها اختصاص داشت، با بیان اینکه بانک مرکزی در موضوع بورس نقشی نداشت، اظهار کرد: من تا بحال این نکته را نگفتم اما الان به دلیل بی اخلاقی هایی که برخی انجام دادند و نیز وزیر اقتصاد به آن اشاره کرده است توضیح می‌دهم که من نامه‌ای را مدت‌ها قبل به دفتر رئیس جمهوری و به مقام معظم رهبری نوشتم و به صورت خصوصی هشدار دادم که مردم را به حضور در بورس تشویق نکنید. رهبری نیز در حاشیه آن نامه تاکید کردند که آقای رئیس جمهور این موضوع مهم است و چند نفر دیگر نیز هشدارهای اینچنینی داده‌اند و لازم است اقدام مقتضی انجام شود اما چه شد دوباره همه مردم را به حضور در بورس دعوت کردند. 

همتی با تاکید بر اینکه مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد اظهار کرد: در طول یک سال سه بار رئیس سازمان بورس را عوض کردند. من می‌خواهم به شما بگویم درمورد موضوع بورس ماجرا ربطی به بانک مرکزی نداشت. 

همتی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ۱۱ نفر ابر بدهکار بانکی که وام ۹۰ هزار میلیاردی گرفتند برای ۱۰ سال پیش بوده است. لیست این نفرات را هم همین الان تقدیم رئیسی کردم و اگر صلاح دانستند اعلام کنند.

عبدالناصر همتی در بخش دیگری از مناظره در پاسخ به سوالی درباره ایجاد تعادل میان اشتغال زنان و نقش آنها در خانواده، اظهار کرد: بحث زنان و فعالیت آنها بسیار مهم است. الان ۵۰ درصد جمعیت کشورمان زنان هستند و متاسفانه شاهدیم آنقدر که باید جایگاه آنان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و حتی در مورد آنها بی عدالتی هایی نیز رخ می‌دهد.

وی افزود: بسیاری از این زنان تحصیل کرده هستند و نیاز به کار دارند و این در صورتی محقق می شود که دولت زمینه لازم را برای ایجاد یک محیط اجتماعی سالم در این روند داشته باشد. الان تعداد فرصت های شغلی برای زنان برابر با مردان نیست و حتی همان ۳۰ درصد گفته شده هم محقق نشده است که من برنامه ام تحقق همین میزان است.

همتی یادآور شد: آقای رئیسی به من گفتند که چرا الان لیست بدهکاران بانکی را به من دادید. ما قبل از این هم این لیست را داده بودیم و پرونده‌های آنان در قوه قضائیه موجود است. البته برخی از آنها پیش نمی رود که باید در این زمینه علت بررسی شود، اما الان هم آقای رئیسی اگر شما صلاح می‌دانید اسامی این افراد با اعلام کنید چرا به من می گویید که اعلام کنم.

وی در واکنش به سخنان جلیلی نیز تصریح کرد: آقای جلیلی حرف‌هایی می‌زند که نمی‌دانم شوخی می‌کند یا نه؟ ایشان می گوید FATF به درد کشور نمی‌خورد. ۲۰۰ کشور آن را پذیرفته‌اند، یعنی فقط شما می‌فهمید آقای جلیلی؟ آن ۲۰۰ کشور نمی فهمند؟ تنها کسی که اینطور فکر می‌کند شما هستید و کره شمالی.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: این برای جلوگیری از پولشویی و تروریسم است. چرا ما باید طوری عمل کنیم که در دنیا ما را به عنوان حامی پولشویی یا تروریست مطرح کنند.

همتی با بیان اینکه آقای رئیسی دو سال است دارد تبلیغات می‌کند اما ما فرصت کمی برای این کار داشتیم، اظهار کرد: سوال مردم از آقای رئیسی این است که برنامه ایشان در مورد اینترنت چیست؟ ایشان از اینترنت امن صحبت می‌کند. آیا معنای آن فیلترینگ اینستاگرام است. مردم بدانید که با فیلتر شدن اینستاگرام چند میلیون شغل به مشکل می‌خورد و بدانید که موضوع اینترنت امن یعنی همین که آقایان می گویند، یعنی اینکه می‌خواهند اینترنت را طبقه بندی و جیره بندی کنند. این چه معنایی دارد؟

همتی تصریح کرد: آقای رئیسی اینجا کره شمالی نیست. چرا وزیر ارتباطات شجاع این دولت باید برای پاسخگویی به شکایات دادستانی به دادگاه برود؟ چرا دوستان شما در کمیته مربوطه رای به فیلترینگ دادند؟ چرا الان دوستان آقای طبری آزاد هستند، آیا زمین ها از آنها پس گرفته شد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آقای رئیسی نسبت افکار شما با افکار اقای علم‌الهدی چیست؟ 

عبدالناصر همتی در بخش دیگری از این مناظره با بیان اینکه ما در این مناظرات دیدیم که جای صدای روستاییان بی‌صدا خالی است، تصریح کرد: وقتی آن مشاور جناب رئیسی که شهر به شهر برایشان تبلیغ می‌کند و آقای جلیلی ترک موتورش می‌نشیند به روستائیان عزیز توهین می‌کند چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟ 

وی افزود: نگاه مشاور آقای جلیلی به روستائیان مثل نگاهی بود که جلسه قبلی آقای رئیسی به کارمندان داشتند. انگار روستایی و کارمند واژگان تحقیرآمیز هستند. مردم عزیز نگذارید این نگاه ارباب رعیتی در ایران حاکم شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم روستا از شما گندم را هم خوب نمی‌خرند چرا که بودجه آن را برای قیر رایگان به رانتخوارها دادند. مردم روستا من برای شما و توسعه روستا برنامه جامع دارم. تضمین می‌کنم که گندم و محصولات شما را به نرخ روز بخرم نه نرخ تحمیلی که معمولاً رایج است. 

همتی یادآور شد: آقای رئیسی گفتند که بانک مرکزی نمی‌تواند سود بانکی را پایین بیاورد اما من با ابزار قوه قضائیه می‌توانم، باید پرسید که چرا پایین نیاوردید؟ اقتصاد مثل دادگاه نیست آقای رئیسی، سود بانکی را در زمان تورم پایین بیاورید آن پیرزن و پیرمرد بازنشسته که پول خود را در بانک گذاشته‌اند و سود آن را می‌گیرند تا زندگیشان بچرخد چگونه باید زندگی کنند؟

وی تصریح کرد: کشور و اقتصاد را نمی‌شود مثل زندان اداره کرد. آقای قاضی زاده هاشمی جلسه پیش گفتند که من به زنان بیشتر از شما احترام می گذارم و رییس ستاد من یک خانم است، من عرض می‌کنم خانمی که در ستاد شما است همان شخصی نیست که گفته بود بیل گیتس با واکسن کرونا می‌خواهد پانزده درصد جمعیت دنیا را بکشد؟ با این تفکر می‌خواهید کشور را اداره کنید؟ 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: واکسیناسیون رایگان و همگانی را تا پایان سال عملی می‌کنم و در زمینه این امر سامانه‌ای را فراهم خواهم کرد.// 114

کلیدواژه