خرداد 31, 1400 12:00 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی 102 پروژه اقتصادی و زیربنایی در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور روز دوشنبه با فرمان رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» در هفتاد و چهارمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی 102 پروژه اقتصادی و زیربنایی را در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان شرقی و گیلان صادر کرد.

برای اجرای 50 پروژه‌ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور که امروز بهره‌برداری رسمی از آنها آغاز می‌شود، هشت هزار و 15 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و برای اجرای 52 طرحی که عملیات احداث آنها امروز رسما آغاز می‌شود نیز 62 هزار و 50 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

با بهره‌برداری از مجموع این طرح‌ها برای 9 هزار و 207 نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می شود.

رئیس جمهور قبل از صدور فرمان افتتاح 15 طرح صنعتی و زیربنایی در منطقه آزاد ارس، افزایش سه برابری سرمایه گذاری در این منطقه از یک هزار و 900 میلیارد تومان در سال 98 به بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان در سال 99 را نشانه خوبی از شکست جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران دانست.

روحانی در آیین افتتاح طرح های اقتصادی و زیربنایی منطقه آزاد کیش با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم مهندس «اکبر ترکان» که زحمات بسیار زیادی در بخش های مختلف از جمله مناطق آزاد برای توسعه کشور کشیدند، از کیش به عنوان یکی از مناطق مستعد برای سرمایه گذاری نام برد و گفت: کیش جزو مناطقی است که سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی در آن انجام گرفته و استعداد بسیار زیادی برای سرمایه گذاری بیشتر هم دارد و می‌تواند منطقه بسیار مهمی در منطقه آزاد جنوب کشور برای تحول و جذب سرمایه خارجی باشد.

وی افزود: اطمینان دارم دولت سیزدهم هم همانند دولت یازدهم و دوازدهم به مناطق آزاد برای توسعه ایران عزیز کمک خواهد کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: خوشبختانه به رغم جنگ اقتصادی و کرونا شاهد افزایش سرمایه گذاری در مناطق آزاد با تلاش و فعالیت بخش خصوصی هستیم که منجر به امیدواری بیشتر مردم به آینده اقتصاد، تولید و آینده کشور شده است.

روحانی در ادامه با اشاره به افتتاح طرح های مهم زیر بنایی و اقتصادی در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: اطمینان دارم روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان بعد از برداشته شدن تحریم ها که به زودی برداشته خواهد شد، گسترش بیشتری خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تصمیمات بسیار مهمی برای همکاری دو کشور با رئیس جمهورکشور آذربایجان اتخاذ شده است، گفت: همه این تصمیمات به خاطر تحریم های ظالمانه و غیرقانونی با کندی مواجه شده بود که با لغو تحریم ها در آینده نزدیک، عملیاتی و اجرایی می‌شود و مردم شاهد یک تحول بسیار مثبت در مناطق مرزی شمال وغرب کشور خواهند بود.

117

بیشتر بخوانید:

هفت پروژه صنعت آب در سه استان افتتاح شد

کلیدواژه