خرداد 31, 1400 14:34 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور منتخب گفت: حماسه ملت بزرگ ایران در انتخابات 28 خرداد به دنبال حماسه‌های بسیاری که در مقاطع مختلف خلق کردند جلوه‌ای از حضور با اراده مردم است و پیام مهمی برای همه جهانیان داشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سیدابراهیم رئیسی» روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایران اظهار داشت: حضور با معنا و گسترده مردم علیرغم شرایط کرونایی، دشمنی‌های بسیار، ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان و برخی گله‌مندی‌ها از شرایط اقتصادی بود.

رئیس جمهور منتخب گفت: این حضور پیام وحدت و انسجام ملی، ضرورت تغییر در وضعیت و شرایط اقتصادی، مبارزه با فساد، فقر و تبعیض و در یک کلمه اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم، پافشاری بر ارزش‌های انقلاب شکوهمند اسلامی و تداوم راه امام و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی و به ویژه شهید عزیز و سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی را به همراه داشت.

رئیسی افزود: این حضور، لبیک به مقام معظم رهبری بود و پیام ملت برای دولت سیزدهم باید دقیقا شنیده شود و با عهدی که با مردم بستیم باید وفادار بمانیم و وفاداری به این عهد آن است که با تمام وجود در جهت خدمت به مردم و رفع مشکلات عمل کنیم.

وی تاکید کرد: اطمینان داریم با توکل به خدا و اعتماد به داشته‌های ملت ایران و نیروی انسانی متراکم به ویژه جوانان و ذخایر ارزشمند کشور به نفع مردم وضعیت و شرایط تغییر خواهد کرد.

اولین اقدام دولت جدید؛ مبارزه با بستر‌های فسادزا

رئیس جمهور منتخب گفت: باید به تمام آنچه به نحوی بستر‌های رانت در کشور ایجاد می‌کند، خاتمه داده شود.

رئیسی در پاسخ به سوالی در خصوص اصلی‌ترین برنامه دولت سیزدهم برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم افزود: تمام دستگاه‌های اداری موظفند زمینه‌های رانت‌خواری و خطا را در کشور از بین ببرند و این ساز و کار باید با تلاش دولت اصلاح شود.

وی اضافه کرد: اولین اقداماتی که خواهیم کرد مسئله توجه به وضعیت اشتغال و مسکن مردم خواهد بود و انشاءالله که دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف در این رابطه حضوری فعال با مشارکت مردم عزیزمان داشته باشند.

رئیس جمهور منتخب همچنین در پاسخ به سوالی درباره چه پیامی برای آمریکا و اروپا دارید؟ گفت: تاکیدم به آمریکا این است که به برجام برگردید و به تعهدات عمل کنید مطالبه مردم ایران این است که به تعهدات خود عمل کنید.

برنامه دولت سیزدهم برای رفع موانع فشارهای تولید 

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره رفع فشارهای تولید گفت: ما در دولت محور کارمان مدیریت تولید است. نقدینگی در کشور باید مدیریت شده و به سمت تولید برود، ما تولید را پرجاذبه و اقدامات اقتصادی غیر مولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد دولت برنامه‌ای در جهت این که تولید رونق یابد به کار می‌آید

وی ادامه داد: در این دوره مدیریت دولت ایجاد تحول است و محور تحول هم اجرای عدالت است. در این زمینه در بستر گام دوم انقلاب اسلامی و حتما به همه اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصوب نظام، برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد.

رئیس جمهور منتخب افزود: ما در آستانه تشکیل دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس دنبال خواهیم کرد.

رئیسی گفت: امیدواریم اقدامات ما در جهت بهبود شرایط، گره‌گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم بازگرداند و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده، به مردم و جوانان عزیزمان برگردد، به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین و اعتمادساز است.

دولت مربوط به یک جریان و جناح خاص نخواهد بود

وی خاطرنشان کرد: دولت مربوط به یک جریان خاص و جناح خاص نخواهد بود، دولت و مدیران همکار با دولت در سراسر کشور کسانی هستند که وطن‌دوست هستند و دغدغه مردم و انقلاب را دارند و دغدغه آنها رفع مشکلات و معیشت مردم است. آنها در سراسر کشور و جای جای کشور همکاران ما خواهند بود. هر کسی دلش برای مردم و انقلاب بتپد او همکار ما در جای جای کشور خواهد بود.

تعامل گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال می کنیم

رئیس جمهوری منتخب درباره سیاست خارجی دولت یازدهم گفت: در بعد سیاست خارجی، باید دنیا بداند که وضعیت با این حضور حماسه‌ساز مردم عزیز تغییر کرده و این وضعیت و شرایط جدید پیش‌روی دنیاست و باید در سیاست خارجی و وضعیت و شرایط بدانند که تا امروز فشار حداکثری بر مردم کارساز نشده است بنابر این باید تجدیدنظر کنند و برگردند.

رئیسی خاطرنشان کرد: ملت ما نشان داده است که در مقابل فشارها مقاومت و ایستادگی دارد و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام هم محدود نخواهد شد. ما تعامل را با همه دنیا و با همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل، تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به مذاکرات وین برای احیای برجام گفت: هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد.

رئیس جمهوری منتخب با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد، تاکید کرد: باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد.نتیجه‌محوری موضوع ما است و باید آورده‌ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد. ما در راستای کسب آورده‌ای برای ملت ایران و رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها و راستی‌آزمایی مسئله ارتباطات را دنبال خواهیم کرد.

اگر برجام موثر واقع شود کل تحریم‌ها باید نقض شود؟

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا برای اینکه برجام موثر واقع شود کل تحریم‌ها باید نقض شود؟ و آیا این تیم مذاکره کننده را نگه می‌دارید؟ گفت: تیم مذاکره کننده کار را دنبال می‌کند و تیم سیاست خارجی من مشغول بررسی اقدامات آنان است. رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی محور اقدامات ما خواهد بود. اکنون این سوال مطرح است که با توجه به اینکه ما به تعهدات خود عمل کردیم چرا آنان کوتاهی می‌کنند. این موضوع همواره مورد تاکید بوده که باید به تعهدات خود عمل کنند.

عمل به وعده‌ها، درخواست مردم از دولت جدید

وی در پاسخ به سوالی درباره آمارهای مربوط به وضعیت کشور گفت: وضعیت و آمار در کشور روشن است، مردم باید بدانند در چه شرایطی دولت جدید شروع به کار می‌کند ما هم وضع مطلوب و موجود را ترسیم می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضع موجود را به مطلوب نزدیک تر کنیم آنچه مردم از دولت می‌خواهند این است که عمل به وعده‌ها را در دستور کار قرار دهند.

رئیس جمهور منتخب افزود: در ابتدا هفته ای یکبار بعد ماهی یکبار ارتباطم را با مردم و اصحاب رسانه حفظ می‌کنم این نشست آغاز است نه انجام. رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی دغدغه ها را دنبال کنند محور کار ما در دولت محور به عمل خواهد بود.

در کسوت دادستان هر جا بودم از حقوق مردم دفاع کردم

وی در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌ و اتهامات برخی سازمان‌های حقوق بشری علیه وی گفت: من از ابتدای مسئولیت به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودم به حقوق بشر تعهد داشتم. ما امروز در جایگاه مدعی هستیم. تمام اقداماتی که انجام دادم مقابله با کسانی بوده که دست به اقدامات داعشی و ضدامنیت زدند. امروز کسانی که نقض حقوق بشر می‌کنند باید در دنیا پاسخگو باشند اگر یک قاضی و حقوقدان از مردم جامعه حمایت کرده باید تشویق شود زیرا امنیت مردم را حفظ کرده است و من افتخارم این است.

رئیس جمهور منتخب خاطرنشان کرد: من در کسوت دادستان هر جایی بودم از حقوق مردم دفاع کرده‌ام. اگر امروز کسانی که مدعی حقوق بشر هستند با به وجود آمدن داعش مورد مواخذه قرار گیرند، دنیا به صلح امنیت می‌رسد.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره گلایه‌های مردم از مسئولان کشور افزود: من به عنوان رئیس جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم، من خودم را خادم همه ملت ایران می‌دانم و خودم را موظف می‌دانم از حقوق مردم پاسداری و صیانت کنم. هر امری که بتواند سرمایه اجتماعی را افزون و هزینه ‌ها بکاهد در دستور کارما خواهد بود.

 با رئیس جمهور آمریکا دیدار نمی‌کنم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا موافق به دیدار با رئیس جمهوری آمریکا هستید، گفت: خیر.

اعتماد مردم را درباره بازار سرمایه بازخواهیم گرداند

رئیس جمهوری منتخب در پاسخ به سوالی درباره بازار بورس گفت: اعتماد مردم را درباره بازار سرمایه بازخواهیم گرداند. دولت بورس را به عنوان قلکی برای خود نخواهد دانست که سرمایه خود را از آن تامین کند. ساز و کارهای نظارتی در بورس را فعال خواهیم کرد و شرکت هایی که در بورس ایستاده اند را تسهیلات می‌کنیم.

دولت آمریکا نسبت به تعهدات خود صداقت داشته باشد 

رئیسی جمهور منتخب در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا با دولت آقای بایدن مذاکره می‌کنید، گفت: سوال قبلی را تکرار می‌کنم چرا اقای بایدن به تعهدات دولت قبل متعهد نیست. من پیشنهاد جدی‌ام به دولت آمریکا آن است که سریعا به تعهدات خود عمل کنند و تحریم ها را رفع کنند. ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند دلیلش عهدشکنی آمریکایی ها بود ما تاکید می‌کنیم دولت آمریکا نسبت به تعهدات خود صداقت داشته باشد، ضمن اینکه مسائل منطقه ای و موشکی قابل مذاکره نیست.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست؟ ما اقداماتمان تاکنون اقداماتی بوده که بر اساس سازمان‌های بین المللی در چارچوب مقررات بوده است چرا موانع و مشکلات پیش پای اقدامات هسته ای قرار می‌دهند به اعتراف مکرر آن‌ها اقدامات هسته ای ایران هیچ مشکلی نخواهد داشت.

شهادت دکتر بهشتی جلوه‌ای است از جنایت منافقین و حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر است

منتخب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیت الله بهشتی را نماد حکمرانی می‌دانید، گفت: در آستانه هفتم تیر ماه سالروز شهادت آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران ایشان قرار داریم که جلوه ای از نماد سیاه دلی منافقان و جنایت هولناک آنهاست و جلوه ای  از حمایت برخی از کشورها از منافقان است.

وی ادامه داد: سوال از آنان که مدعی حقوق بشر هستند این است که چرا قاتل شهید بهشتی، رجایی و باهنر امروز پناه خود را برخی کشورهای غربی قرار داده‌اند و آنها باید به افکار عمومی و رسانه‌ها پاسخ دهند که کشور  آنها پناهگاه کسانی است که رسماً اعلام کردند که 17 هزار نفر را به خاک و خون کشیدند.

رئیس جمهور منتخب اظهارداشت: آیت الله دکتر بهشتی شخصیت جامعی داشتند و از جلوه‌های ویژه زندگی ایشان اخلاص، اخلاق، حق‌خواهی و عقلانیت بود. توجه ایشان به مردم و مردم‌باوری بسیار مهم است و در دنیا سیاست ورزان نام مردم را می‌برند اما بعضا تشریفاتی است اما آنچه امام و شهید بهشتی از مردم داشتند «باور مردم» بود.

رئیسی با بیان اینکه توجه به مردم و سازوکارهای کارآمد در نظام را ارزش می‌دانم و مورد توجه قرار می‌دهم، گفت: از چهره‌هایی که ساختارسازی برای نظام دنبال کرد آیت الله بهشتی بود و من هم ساختارها را برای مدیریت انقلابی در کشور مهم و موثری می‌دانم.

ملاک های رئیسی برای معرفی اعضای کابینه

رئیس جمهوری منتخب در پاسخ به سوالی مبنی بر ملاک انتخاب اعضای کابینه، گفت: من از همه گروهها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌ها صمیمانه تشکر می‌کنم اما برای تشکیل دولت خود را در مقابل خداوند مسئول می‌دانم.

رئیسی ادامه داد: در تشکیل دولت شاخص‌های ملاک انتخاب اعضای کابینه انقلابی بودن، کارآمد بودن، فسادستیزی و مردم دار بودن است.

وی به رسانه ها توصیه کرد که گمانه زنی نکنند و در ادامه افزود: سامانه ای ایجاد خواهیم کرد که نخبگان و مردم، افرادی که مدنظر دارند از هر کوی و برزن که فکر می‌کنند به عنوان یک مدیر در دولت آتی می‌تواند حضور داشته باشد، معرفی کنند و در این قضیه از نگاه مردم و نخبگان استقبال می کنم. وی تصریح کرد: محور برنامه دولت مردمی، شایسته سالاری خواهد بود.

ظرفیت های بسیاری در روابط ایران و چین وجود دارد

منتخب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر ارتباط با کشور چین، گفت: ایران و چین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی روابط خوبی را دنبال کردند و ظرفیت‌های بسیاری میان دو کشور وجود دارد و حتما در جهت احیای این ظرفیت ها تلاش خواهیم کرد و در بخش سیاست خارجی اجرایی کردن طرح جامع به عنوان یکی از اسناد و توافق میان دو کشور حتما در دستور کار قرار خواهد گرفت.

باید ارتباط سفره مردم را با دلار یا خارج از کشور قطع کنیم

رئیسی در ادامه سخنانش در پاسخ به سوالی درباره قیمت کالاهای اساسی اظهار داشت:‌ موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است، نظارت بر زنجیره تامین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف، جزو اولویت‌های دولت خواهد بود، اما اساس قضیه آن است که ما باید ارتباط سفره مردم و کالاهای اساسی را با دلار یا خارج از کشور در یک کار میان مدت و طولانی مدت قطع کنیم.

وی در همین راستا اضافه کرد:‌ ما باید تلاش کنیم تا در تأمین کالاهای اساسی به خودکفایی واقعی برسیم و این کار را در کشور اجرایی می‌دانیم و جزو برنامه‌های ماست.

رئیس جمهور منتخب گفت: از ابتدای قضیه و در ابتدای دولت ما خودکفایی ملت و کشور را نسبت به کالاهای اساسی کلید خواهیم زد.

صهیونیست‌ها پیش از ایران باید از مردم فلسطین وحشت کنند

رئیسی در پاسخ به سؤال مربوط به رژیم صهیونیستی اظهار داشت:‌ پاسخ رژیم صهیونیستی به کسانی که حق آنها غصب شده چیست؟ و این رژیم چگونه می‌خواهد این حق فلسطینیان را بدهد؟ جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که طرح ما درباره فلسطین آن است که به آرای فلسطینیان مراجعه شود زیرا فلسطینیان صاحب فلسطین هستند و قبل از آنکه رژیم صهیونیستی از ناحیه ما احساس وحشت کند از ناحیه مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت و کسانی که حق‌شان توسط رژیم صهیونیستی ضایع شده است باید بترسد.

 وی تاکید کرد: امروز ابتکار عمل در اختیار مجاهدان فلسطینی است؛ جمهوری اسلامی هم طبق سیاست‌های خود و طبق سیاست‌های امام خمینی (ره) و همچنین سیاست‌های تصریح شده در قانون اساسی همواره حامی مظلومان خواهد بود؛ فلسطین مظلوم واقع شده و ما حامی فلسطین خواهیم بود.

حملات سعودی‌ها علیه مردم یمن متوقف شود

رئیس جمهور منتخب همچنین درباره موضوع یمن گفت: اوضاع یمن باید هرچه زودتر توسط خود یمنی‌ها مدیریت شده و از هرگونه دخالت سعودی‌ها و یا کشورهای حامی سعودی در یمن جلوگیری شود. این در حالی است که در این چند سال هجوم زیادی از سوی سعودی‌ها و حامیان آنها به مردم یمن، کودکان و زنان یمنی و خانه‌های یمنی‌ها و سرزمین یمن شده است، لذا باید هرچه سریع‌تر این وضعیت متوقف شود؛ جمهوری اسلامی تأکید می‌کند که جنگ علیه یمن باید هرچه سریع‌تر متوقف شود و یمن بایستی به دست یمنی‌ها و مردم یمن اداره شود و یمنی‌ها تصمیم بگیرند که چگونه این کشور را اداره کنند؛ ما بر توقف هرچه سریع‌تر جنگ یمن و حملات سعودی‌ها علیه مردم مظلوم یمن تأکید می‌کنیم.

رئیسی درباره سؤال مربوط به روابط با عربستان سعودی گفت: ما روابط با همه کشورهای دنیا و تعامل با همه را اعلام کرده‌ایم به ویژه‌ روابط با کشورهای همسایه برای‌مان مهم است؛ اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به کشور عربستان هم درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی ندارد و این سیاست پیش از این اعلام شده است و باز هم تأکید می‌کنم که روابط و گفت‌وگو با عربستان و همه کشورهای در منطقه برای جمهوری اسلامی هیچ مانعی ندارد.

117

کلیدواژه