تیر 22, 1400 09:57 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  •  ۴۸ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی احداث شده یا در دست احداث است

تهران- ایران پرس: وزارت نیرو در پاسخ به شایعات رسانه ای اخیر اعلام کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۴۸ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید احداث، در دست احداث و یا در حال تامین مالی است.

 به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در پی انتشار برخی شایعات و ابهامات در خصوص بی‌توجهی وزارت نیرو به افزایش ظرفیت نیروگاهی در سال‌های اخیر، روابط عمومی وزارت نیرو به توضیح برخی موارد مذکور در این گزارش پرداخته است.

در این گزارش آمده است؛ وزارت نیرو در دولت دوازدهم کار خود را با تاکید بر اینکه دوره مدیریت عرضه در حوزه مصرف آب و برق سپری شده و اکنون در دوره مدیریت توأمان عرضه و تقاضا قرار داریم، تمام توان و تلاش خود را مزمان با تولید در جهت تعدیل و کاهش مصرف و مدیریت تقاضا متمرکز کرد تا از این راه بتواند درآمد و سرمایه‌های محدود شرکت‌های آب و برق را به بهینه‌ترین صورت ممکن هزینه کند.

وزارت نیرو افزوده است؛ در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ۸۶ واحد نیروگاه حرارتی بزرگ به بهره‌برداری رسیده که این رقم به طور متوسط در سال حدود ۲۵۰۰ مگاوات بوده است؛ اما پیش‌فرض و منبع اصلی اخبار و اتهامات وارد شده در این گزارش، استناد به مصاحبه وزیر نیرو با خبرگزاری فارس در بهمن ماه سال ۹۶ دارد که وی در صحبت‌های خود با محوریت و برنامه‌های وزارت نیرو برای تعدیل و کنترل مصرف در ساعت‌های محدودی از پیک تابستان عنوان کرده و استناد به خبر به عنوان عدم علاقه و رغبت وزیر نیرو برای طرح‌های نیروگاهی به نوعی قلب مطلب و مغالطه‌ای آشکار است.

گزارش می افزاید: بررسی متن این خبر نیز نشان می‌دهد وزیر نیرو به هیچ عنوان از واژه "مافیای نیروگاه‌سازی" استفاده نکرده و در جواب خبرنگار به این سوال که «ساخت صرف نیروگاه برای پاسخگویی به تقاضای ۲۰۰ ساعت مصرف، صحیح و درست نیست، منجر به اعمال فشار مافیای نیروگاه‌سازی به او نخواهد شد؟»، جواب داده است: «اگر لازم باشد نیروگاه احداث خواهد شد اما اینکه صرفاً نیروگاه بسازیم نه این‌طور نیست». بر این اساس، تفسیر این حرف که وزیر نیرو تمایلی به توسعه بخش نیروگاهی ندارد، نوعی سو برداشت و برخورد سطحی با موضوع تلقی می‌شود.

در پایان این توضیحات آمده است؛ اتهام عدم توجه وزارت نیرو به توسعه بخش نیروگاهی بدون توجه به آمار و ارقام رسمی و صرفاً استناد به خبری در یک خبرگزاری، بی‌پایه و دور از واقعیت است.

کلیدواژه