تیر 22, 1400 23:14 Asia/Tehran [Updated: تیر 22, 1400 23:17 Asia/Tehran]
  • واکنش ایران به دخالت های آمریکا و غرب در قبال اعتراضات اخیر کوبا

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن دخالت های آمریکا و غرب در قبال اعتراضات اخیر کوبا، خواستار پایان فوری تحریم های یکجانبه آمریکا علیه آن کشور شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب‌ زاده» روز سه شنبه در خصوص دخالت های آمریکا و برخی کشورهای غربی در قبال اعتراضات اخیر در کوبا با محکوم کردن هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور، خواستار پایان فوری تحریم های یکجانبه آمریکا علیه دیگر کشورها از جمله کوبا شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: کوبا برای بیش از شش دهه با تحریم های گسترده ایالات متحده آمریکا مواجه بوده که اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم این کشور را به ویژه در شرایط پاندمی کرونا با شرایط بغرنجی روبرو کرده است. 

خطیب‌زاده اضافه کرد: در این شرایط که ایالات متحده خود مسئول اصلی مشکلات عدیده ایجاد شده برای مردم کوبا محسوب می شود، در قامت حامی اعتراضات کوبا ظاهر شده و با نقض آشکار قواعد تصریح شده بین المللی درصدد دخالت در امور داخلی این کشور برآمده است. 

«سعید خطیب‌زاده» تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مواضع اصولی خود ضمن تقبیح تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که عامل مهمی در سختی‌های اقتصادی مردم کوبا می باشد، هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور را محکوم کرده و به عنوان کشوری که با تحریم های غیرقانونی و ظالمانه ایالات متحده آمریکا مواجه است، با مردم و دولت کوبا اعلام همبستگی کرده و خواستار پایان فوری تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کوبا است.

هزاران کوبایی روز یکشنبه در اعتراضاتی از هاوانا تا سانتیاگو به خیابان ها آمدند و از محدودیت های همه گیری کرونا، سرعت واکسیناسیون و بی توجهی دولت ابراز سرخوردگی کردند.

کلیدواژه