تیر 29, 1400 09:58 Asia/Tehran [Updated: مهر 04, 1400 14:44 Asia/Tehran]
  • حمایت ایران از افغانستان در مسیر صلح، امنیت و توسعه

ایران پرس: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان تقویت برادری میان آحاد ملت شریف افغانستان بوده است.

همایش مجازی "افغانستان، صلح و امنیت پایدار" روز دوشنبه در تهران با شرکت شخصیت هایی از کشورهای همسایه و منطقه از جمله چین، قزاقستان وروسیه و اقوام مختلف برگزار شد.

 "علی اکبر ولایتی" دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی طی سخنانی در این نشست با تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت بزرگ افغانستان در مسیر صلح، امنیت و توسعه گفت:

 تاریخ افغانستان آکنده از رشادت‌ها و مقاومت مردم در برابر استعمارگران و سلطه جویان از زمان حمله ارتش سرخ شوروی سابق تا مقاومت در برابر اشغالگری آمریکا و ناتو بوده است.

اکنون 20 سال اشغال این کشور و اعزام صدها هزار سرباز با صرف میلیاردها دلار بودجه میگذرد؛اما انچه ازاین حضور اشغالگرانه در افغانستان باقی مانده؛ جنگ و نا امنی است.

آمریکایی ها در افغانستان نیز همچون عراق مرتکب جنایات زیادی شدند و درشرایط کنونی نیز که ناگزیر از ترک افغانستان شدند  تلاش می کنند جنگ را دامن بزنند و این گونه القا می  کنند که خروج آنان موجب جنگ و ناامنی در منطقه و به ویژه افغانستان شده است. 

یکی از دلایل خروج آمریکا از افغانستان صرف هزینه‌های هنگفت انسانی و مالی در این کشور است.

براساس گزارش موسسه Costs of War ایالات‌ متحده آمریکا طی بیست سال گذشته ۲تریلیون و ۲۶۰میلیارد دلار در افغانستان هزینه جنگ کرده است. همچنین به گزارش شبکه ان‌بی‌سی نیوز، آمریکا در این جنگ طولانی، ۲هزار و ۳۰۰ سرباز خود را از دست داده و هزاران آمریکایی در این جنگ زخمی شده‌اند.

واقعیت های تاریخ نشان می دهد مردم افغانستان همواره در مقابل هرگونه تجاوز و زیاده‌خواهی ایستادگی کرده اند و متجاوزان ازشرق و غرب در مقابل اراده و ایستادگی مجاهدان افغانستان  شکست خورده و از این سرزمین  بیرون رانده شده اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؛ رهبر معظم انقلاب ،روز دوشنبه در بخشی از پیام شان به مسلمانان جهان به مناسبت حج  با اشاره به خروج ذلت بار نظامیان  امریکا از افغانستان تصریح  کردند:

 درک غلط امریکا از جریان مقاومت و تحولات منطقه موجب شد که آمریکا در افغانستان تحقیر شود، و پس از آن ورود پُر سر و صدا در بیست سال پیش، و پس از به کار بردن سلاح و بمب و آتش در برابر مردم بی‌دفاع و غیر نظامی، خود را در باتلاق حس کند و نیرو و ابزار نظامی خود را از آن بیرون بَرَد. البتّه ملّت بیدار افغان باید مراقب ابزارهای اطّلاعاتی و سلاحهای جنگ نرم آمریکا در کشورش باشد و هشیارانه در برابر آن بِایستد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها  اعلام کرده‌اند، محور تلاش ایران در افغانستان ایجاد ثبات وامنیت توسط دولت افغانستان در داخل این کشور است و تهران در این راه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد. 

«حمید شهریاری » دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعه  گذشته در تماس تلفنی با تعدادی از علمای افغانستان با بیان اینکه جنگ خواسته دشمنان همه اقوام است، تصریح کرد:

 گروه های درگیر در افغانستان باید سلاح ها را به زمین گذاشته و با مشارکت در صحنه سیاسی آینده نظام سیاسی افغانستان را توسط خود افغانستانی ها رقم بزنند.

بی تردید جنگ راه‌ حل مسأله افغانستان نیست. در شرایط حساس فعلی، ادامه اختلافات درونی و جنگ پیامدهای منفی و جبران ناپذیر برای ملت افغانستان خواهد داشت. 

به تعبیر «سید رسول موسوی» دستیار وزیر امور خارجه و  مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران:

افغانستان راهی جز گفت و گو، تفاهم، سازش، گذشت، بخشش، درک تقابل و چشم بستن به گذشته و نگاه به آینده ندارد.امروز باید فرصت صلح را دریافت، نه فردا که زود دیر می‌شود.  

نویسنده: جمشید امین زاده

112

بیشتر بخوانید:

خطیب زاده: امنیت افغانستان امنیت ایران است

ولایتی: نخبگان افغانستان، با آگاهی و هوشیاری توطئه‌های دشمنان و بیگانگان را ناکام خواهند گذاشت

کلیدواژه