تیر 30, 1400 12:15 Asia/Tehran [Updated: مرداد 06, 1400 21:34 Asia/Tehran]
  • حضور نیروی دریایی ایران در آب های بین المللی؛ اقتدار در جهت امنیت دریایی

ایران پرس: ماموریت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دفاع از مرزهای آبی و صیانت از منابع و منافع جمهوری اسلامی ایران در دریاها است.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ماموریت های خود را به سطح نیرویی راهبردی ارتقا داده است واین توانمندی را دارد که در آب‌های بین‌المللی در جهت حفظ امنیت دریایی  حضور یابد .

امیردریادار "حسین خانزادی"  فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در بازدیدی  ازمنطقه یکم  نیروی دریایی ارتش  در بندرعباس ، با اشاره به پیشرفت  نیروی دریایی در این زمینه تصریح کرد؛ اگر امروز ناوگروه‌های نیروی دریای ارتش در دوردست‌ ها پرچم مقدس ایران اسلامی را به اهتزاز درمی آورد و شناورهای نیروی دریایی ارتش توانسته اند وارد مناطق دریایی جهان شوند بی شک به پشتوانه جوانان انقلابی و غیور این مملکت است.

نیروی دریایی راهبردی ارتش و همچنین نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهت حفظ امنیت دریایی؛ قدرت بازدارندگی خود را بارها به نمایش گذاشته اند وبرای انجام ماموریت های محوله در این زمینه به پیشرفتهای قابل توجهی دست یافته اند.

در ادامه این روند؛ نخستین ناوبندر نیروی دریایی ارتش، با نام «مکران» "Makran port ship"  "به ناوگان جنوب این نیرو ملحق شده است.

ناوبندر مکران از جدیدترین شناورهای ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در ژانویه 2021، به نیروی دریایی پیوست. با در اختیار گرفتن این ناو بندر، گام  مهمی  در جهت  انجام ماموریت های دریایی برداشته شد.

ناوبندرجمهوری اسلامی ایران مکران با هدف انجام ماموریت‌ های نیروی دریایی ارتش در آب‌ های دوردست برای مقابله با نا امنی و دزدی دریایی خصوصا در منطقه خلیج عدن، دریای سرخ و تنگه طراحی شده و دارای امکانات و تجهیزات لازم برای جنگ الکترونیک، عملیات موشکی، پهپادی و اجرای عملیات ویژه است. 

این ناو گروه در ادامه ماموریت های محوله درماه مه 2021 به اقیانوس اطلس اعزام شد.

هفتادوهفتمین ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن تمام ایرانی سهند و ناوبندر مکران اکنون برای نخستین بار و به منظور نشان دادن توانمندی های نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه دریانوردی در اقیانوس اطلس حضور دارد.این حضورمقتدرانه دریایی حاکی از اقتدار و صلابت جمهوری اسلامی ایران است.

وبگاه خبری آمریکایی بیزینس اینسایدر، در جدیدترین گزارش خود از پیشرفت های نیروی دریایی در بازسازی و مدرن سازی ناوگان خود نوشت ؛ امروز ایران شناورهای خود را به ماموریت های مختلف در اقیانوس ها اعزام می کند.  

امیر دریادار "حبیب الله سیاری" معاون هماهنگ کننده ارتش در بیان اهمیت این حضورتاکید می کند : حضور در آب های بین المللی را حق مسلم نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران می دانیم و این مسیر را با اقتدار ادامه می‌دهیم.

نیروی دریایی ایران امروز این توانمندی را دارد که  با بهره گیری از تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته حوزه رزم دریایی حضوری مقتدرانه در حفظ امنیت از کرانه‌های خلیج فارس و دریای عمان تا اقیانوس هند واقیانوس اطلس و در هر نقطه ای که در آب‌های بین‌المللی نیاز به امنیت سازی باشد حضور یابد.

حضورناوگان کشتیرانی ایران در چهار مسیر اقتصادی جهان در شمال اقیانوس هند  و انجام ماموریت های دریایی در اقیانوس اطلس حاکی ازاین  توانمندی در عرصه های دریایی است .

نویسنده: جمشيد امین زاده

115

بیشتر بخوانید:

ماموریت اقیانوسی ناو گروه مکران، نمایش مهارت و قدرت دریایی ایران

کلیدواژه