مرداد 05, 1400 21:12 Asia/Tehran [Updated: مرداد 05, 1400 21:27 Asia/Tehran]
  • زنجبیل همیشه هم مفید نیست/ 9 ضرر مهم زنجبیل

زنجبیل یک گیاه بسیار معروف است که قرن‌هاست از آن برای درمان بیماری‌های رایج استفاده می‌شود. خواص زنجبیل شامل مبارزه با التهاب، درمان حالت تهوع، رفع درد عضلانی و کاهش درد قاعدگی می‌شود. با این حال مصرف این گیاه مفید ممکن است شما را با بعضی عوارض جانبی مواجه کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، زیاده‌روی در مصرف زنجبیل ممکن است منجر به اسهال و بیماری قلبی شود و خطر سقط جنین را بالا ببرد. زنجبیل همچنین ممکن است فشار خون را خیلی پایین بیاورد. برخی از ضررهای مصرف زیاد زنجبیل به شرح زیر است

۱. ممکن است باعث سوزش سرمعده شود

در صورتی که بیشتر از ۴ گرم زنجبیل در روز مصرف کنید، ممکن است دچار سوزش خفیف سرمعده‌ شوید. علاوه بر این ممکن است ناراحتی معده و آروغ زدن را تجربه کنید. اگر بعد از استفاده از زنجبیل دچار سوزش سرمعده شدید، از کپسول زنجبیل استفاده کنید. مصرف کپسول زنجبیل ممکن است عارضه‌ی جانبی ذکر شده را به دنبال نداشته باشد.

۲. باعث خونریزی می‌شود

زنجبیل ممکن است منجر به خونریزی شود. در حقیقت نه تنها گیاه زنجبیل، بلکه هر ترکیبی که حاوی آن باشد، عارضه‌ی جانبی ذکر شده را به همراه دارد. بعضی از متخصصان باور دارند که زنجبیل به علت دارا بودن خواص ضدپلاکت می‌تواند منجر به خونریزی شود. بعضی از افراد باور دارند زنجبیل زمانی که به همراه ترکیبات دیگر مانند شبدر قرمز، میخک، سیر و جنسینگ مصرف شود، می‌تواند احتمال ابتلا به خونریزی را افزایش دهد. 

۳. باعث اسهال می‌شود

اگر در مصرف زنجبیل زیاده‌روی کنید، به احتمال زیاد به اسهال مبتلا می‌شوید. جینجرول که ترکیب فعال اصلی موجود در زنجبیل محسوب می‌شود، سرعت عبور غذا از روده‌ را افزایش می‌دهد و منجر به اسهال می‌شود. اسهال زمانی رخ می‌دهد که غذا خیلی سریع در دستگاه گوارش حرکت کند. این موضوع در مطالعات حیوانی تأیید شده است؛ با این حال به مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است.

۴. منجر به ناراحتی معده می‌شود

اگر با شکم خالی زنحبیل مصرف کنید، به دستگاه گوارش‌تان فشار وارد می‌شود و دچار ناراحتی معده می‌شوید. باور بر این است که جینجرول موجود در زنجبیل که شبیه به کپسایسین است، معده را تحریک می‌کند و باعث می‌شود معده اسید بیشتری تولید کند.

۵‌. ممکن است مصرف آن برای زنان باردار مضر باشد

اگرچه زنجبیل می‌تواند حالت تهوع را در دوران بارداری کاهش دهد، اما اگر در مصرف آن زیاده‌روی شود، با بعضی عوارض جانبی همراه خواهد بود. بعضی از متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف زنجبیل می‌تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد. مصرف کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم زنجبیل در روز ممکن است خطری برای زنان باردار نداشته باشد، اما مصرف بیشتر از این میزان برای آن‌ها خطرناک خواهد بود. مصرف مکمل زنجبیل در دوز بالا هم می‌تواند باعث سقط جنین و مشکلات دیگر شود. مصرف بیش از حد زنجبیل در دوران بارداری ممکن است عوارض جانبی دیگری مثل سوزش سرمعده و رفلاکس معده را به دنبال داشته باشد. زنجبیل از طریق کاهش تراکم پلاکت‌ها می‌تواند منجر به خونریزی شود. مادرانی که طی زایمان خون زیادی را از دست داده‌اند، باید تا چند روز پس از زایمان از مصرف زنجبیل خودداری کنند.

۶‌. باعث گاز و نفخ می‌شود

یکی دیگر از عوارض جانبی زنحبیل، گاز و نفخ است. ممکن است با مصرف چای زنجبیل مشکلات گوارشی خفیفی را تجربه کنید. این نوشیدنی در بیشتر مواقع دستگاه گوارش فوقانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث گاز در دستگاه گوارش فوقانی می‌شود.

۷. کاهش شدید قند خون را به دنبال دارد

زنجبیل معمولا از طریق کاهش سطح قند خون به درمان دیابت کمک می‌کند؛ با این حال مصرف آن به همراه داروهای تجویز شده برای درمان دیابت ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. زنجبیل ممکن است اثربخشی این داروها را افزایش دهد و منجر به پایین آمدن شدید سطح قند خون یا هیپوگلیسمی شود.

۸. ممکن است منجر به تحریک دهان شود

زنجبیل ممکن است باعث سندرم آلرژی دهانی شود. این نوع آلرژی‌ در صورت حساسیت به بعضی از مواد غذایی رخ می‌دهد. حساسیت غذایی معمولا گوش‌ها، پوست و دهان را درگیر می‌کند. بعضی از افراد ممکن است بعد از مصرف زنجبیل دچار حساسیت شوند و دهانشان شروع به خاریدن کند.

۹. منجر به تحریک پوست و چشم می‌شود

تحریک پوست و چشم یکی دیگر از عوارض جانبی زنجبیل به شمار می‌رود. بر اساس نتایج یک مطالعه‌ی ایرانی، رایج‌ترین واکنش آلرژیک به زنجبیل راش یا بثورات پوستی محسوب می‌شود. از جمله دیگر واکنش‌های آلرژیک به این گیاه می‌توانیم خارش چشم، قرمزی پوست و التهاب پوست را نام ببریم.

میزان توصیه شده برای مصرف زنجبیل

نشان داده شده که مصرف ۱۵۰۰ میلی‌گرم زنجبیل در روز حالت تهوع را درمان می‌کند. اگر بیشتر از این میزان زنجبیل در روز مصرف کنید، ممکن است دچار عوارض جانبی شوید. در ادامه میزان توصیه شده برای مصرف ریشه‌ی زنجبیل در روز آورده شده است.

کودکان بین ۲ تا ۶ سال: کمتر از ۲ میلی‌گرم

برای بزرگسالان: کمتر از ۴ گرم

برای زنان باردار: کمتر از ۱ گرم // 114

کلیدواژه