مرداد 06, 1400 11:02 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • تاکید ایران و اتریش بر گسترش همکاری‌‌های دوجانبه قضایی و حقوق بشری

تهران- ایران پرس: معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر و وزیر ایالتی اتریش بر گسترش همکاری‌های دوجانبه قضایی و حقوق‌بشری و توسعه و تبادل اطلاعات و تجربیاتدر این زمینه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مارتین ایچینگر»، وزیر ایالتی اتریش به همراه  «باربارا گروسه» وزیر مختار سفارت اتریش در تهران‌ و «بروشه» عضو ایالتی دولت اتریش ضمن حضور در محل ستاد حقوق بشر با  «سید مجید تفرشی»، معاون امور بین‌الملل ستاد دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار طرف اتریشی ضمن ارائه گزارشی از افتتاح مرکز علمی و تحقیقاتی مشترک اتریش و ایران در خصوص درمان سرطان با بهره‌مندی از بالاترین روش‌های علمی و با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران به تاریخچه هفتصد ساله روابط دو کشور اشاره و بیان کرد، ایران و اتریش از ۱۵۰ سال پیش تاکنون روابط سیاسی رسمی، و بیش از ۶۰ سال همکاری‌های مستمر فرهنگی داشته اند.

«ایچینگر» به روابط خوب اقتصادی و سیاسی دو کشور اشاره و بر ضرورت همکاری‌های قضایی و حقوقی میان دو کشور و تبادل هیات‌های تخصصی نیز تاکید کرد.

وی همچنین به تداوم همکاری‌های فرهنگی و اجتماعی با ایران ابراز علاقه و از ستاد حقوق بشر برای سفر به اتریش به منظور تداوم همکاری‌های حقوق بشری و همچنین رایزنی درباره سیاست های مبتنی بر چند جانبه گرایی نسبت به موفقیت جامعه جهانی و ایران در احیای برجام دعوت کرد.

در ادامه جلسه معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر نیز ضمن تشکر از اراده راسخ اتریش در توسعه همکاری‌های دوجانبه در حوزه های مختلف، روابط خوب دو کشور خصوصا بعد از انقلاب اسلامی و پس از سه دور سفر رسمی رئیس جمهور اتریش به ایران در کنار تنظیم ده‌ها سفر میان دو کشور در سطح رئیس مجلس، وزرا و سایر مقامات عالیرتبه را یاد آور شد.

تفرشی اتریش را کشوری پیشتاز در تنظیم روابط مبتنی بر عقلانیت و احترام متقابل با کشورمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی دانست و افزود: در دنیای امروز روابط مبتنی بر نگاه بالادستی و تحقیر آمیز جایگاه خود را ازدست داده و کمکی به ارتقا روابط و صلح و امنیت بین‌المللی نمی‌کند.

کلیدواژه