مرداد 27, 1400 21:15 Asia/Tehran [Updated: مرداد 27, 1400 23:01 Asia/Tehran]
  • رئیسی در گفتگو با رئیس جمهور چین: گسترش روابط با چین، اولویت دولت ایران است

رئیس جمهور در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور چین گفت: ارتقای سطح همکاری ها و گسترش روابط با چین، اولویت دولت ایران در عرصه سیاست خارجی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین از مواضع راهبردی چین در قبال یکجانبه‌گرایی آمریکا و همراهی در عرصه‌های مختلف بین‌المللی با ایران از جمله حمایت از حقوق هسته‌ای، عضویت ایران در پیمان شانگهای و مخالفت با تحریم‌های ظالمانه آمریکا ضد جمهوری اسلامی قدردانی  کرد.

رئیسی در این گفتگو تصریح کرد تصمیم ایران توسعه و تحکیم روابط راهبردی با چین است. 

رئیسی طرح‌های راهبردی چین مانند طرح بزرگ «یک کمربند-یک راه» را منطبق بر منافع ایران دانست و اظهار داشت: اجرای کامل برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین باید در دستور کار همه دستگاه های دو کشور باشد. 

رئیس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با حمایت کامل از اصل چین واحد، دخالت گستاخانه آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم می کند. 

رئیس جمهور نقش سازنده چین در مقابله با کرونا و بویژه کمک به تامین واکسن برای شمار زیادی از کشورها را اقدامی ارزنده توصیف کرد و گفت: از همکاری دولت چین برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و فروش واکسن به ایران قدردانی کرده و امیدواریم در تامین میلیون‌ها دوز واکسن‌های خریداری شده تسریع شود.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه تهران آماده همکاری با پکن در زمینه استقرار امنیت، ثبات و آرامش در افغانستان و تلاش در جهت توسعه، پیشرفت و رفاه برای مردم این کشور است، افزود: خروج بیگانگان و نیز تجربه های گذشته در این کشور، ضرورت همراهی و مشارکت همه جریان های افغانستانی برای تضمین امنیت و توسعه افغانستان را بیش از هر زمان دیگری روشن کرده است.

«شی جین پینگ» نیز با ابراز خرسندی از اینکه روابط ایران و چین در ۵۰ سال گذشته فارغ از تغییر شرایط بین المللی رو به گسترش بوده است، گفت: روابط دو کشور بخصوص پس از توافق برنامه همکاری های جامع ایران و چین، نتایج و دستاوردهای چشمگیری داشته است.

رئیس جمهوری چین با قدردانی از حمایت ایران از منافع بنیادین چین، حمایت پکن از عضویت رسمی تهران در پیمان شانگهای را در راستای منافع درازمدت این سازمان عنوان کرد. // 114

کلیدواژه