مرداد 27, 1400 21:45 Asia/Tehran [Updated: مرداد 28, 1400 00:01 Asia/Tehran]
  • دیدار نماینده چین در امور افغانستان با امیرعبداللهیان

نماینده ویژه چین در امور افغانستان با دستیار ویژه رییس مجلس و مدیر کل بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و تحولات اخیر افغانستان گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «یو شیائو یونگ»، نماینده ویژه چین در امور افغانستان در این دیدار گفت: اولین سفر منطقه ای من در این مقطع تاریخی و مهم تحولات اففانستان به منطقه و تهران انجام شده است. 

حسین امیرعبداللهیان نیز در این دیدار با انتقاد از سیاست های توام با آزمون و خطای کاخ سفید در منطقه و ‌از جمله افغانستان، بر توجه به نقش مردم در سرنوشت این کشور و تشکیل دولت فراگیر متشکل از همه اقوام در افغانستان تاکید کرد.

وی افزود: مردم افغانستان در طول تاریخ ثابت کرده اند که اشغال و سلطه بیگانگان را هرگز تحمل نمی کنند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر راهبردی بودن مناسبات جمهوری اسلامی ایران و چین افزود: معتقدیم تهران و پکن ذیل سند راهبردی، می‌توانند همکاری‌های مشترکی را در سطوح مختلف در افغانستان داشته باشند.

طرفین همچنین در این دیدار بر حفظ تمامیت ارضی، استقلال، استقرار صلح و ثبات پایدار، خالی بودن افغانستان از وجود گروههای تروریستی، تشکیل دولت فراگیر با حضور همه اقوام و داشتن روابط حسنه با همسایگان این کشور تأکید کردند. // 114

کلیدواژه