مرداد 28, 1400 10:13 Asia/Tehran [Updated: آذر 07, 1400 14:39 Asia/Tehran]
  • ایران، چین و روسیه؛ دارای منافع و دغدغه مشترک در جهان

ایران پرس: رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی تلفنی با رئیسان جمهوری چین و روسیه، توسعه و تحکیم روابط با این دو کشور را اولویت دولت جدید ایران اعلام کرد.

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه تلفنی جداگانه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و "شی‌جین پینگ"، رئیس جمهوری چین درباره روابط دوجانبه و چندجانبه و به ویژه مساله افغانستان گفت وگو کرد.

رئیس جمهوری کشورمان در جریان گفت وگوی تلفنی رئیس جمهوری چین گفت، ارتقای سطح همکاری‌ها و گسترش روابط با چین، اولویت دولت ایران در عرصه سیاست خارجی است و ایران آماده همکاری با چین برای استقرار امنیت، ثبات و آرامش در افغانستان است.

پیش از این هم ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق گفت، عراق قوی، مستقل، متحد، امن، آباد و پیشرفته دستور کار اصلی دو کشور برای توسعه همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای است.

گفت وگوی تلفنی رئیس جمهوری ایران با سران چین، روسیه و عراق، اولویت سیاست خارجی دولت جدید ایران را نشان می‌دهد که نگاه ویژه‌ای به همسایگان و کشورهای مهم و بزرگ منطقه دارد.  

ایران، روسیه و چین سه بازیگر مهم و تاثیرگذار در تحولات منطقه‌ای هستند و به موازات گسترش مناسبات دوجانبه، منافع و دغدغه‌های مشترک در حوزه روبط بین‌الملل دارند. تهران، پکن و مسکو به طور مشترک با رویکرد یکجانبه‌گرایی آمریکا در عرصه جهانی مخالفند.

رویکرد یکجانبه آمریکا در حوزه روابط بین‌الملل، ثبات و امنیت منطقه‌ و جهان را با خطر روبه‌رو کرده است. در چنین شرایطی؛ ایران، چین و روسیه با تقویت سازوکارهای مشورتی ضمن تقویت روابط دوجانبه و داشتن همکاری‌های جامع، می‌توانند با رایزنی گسترده و مستمر درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی درچارچوب تقویت صلح و ثبات جهانی نقش مهمی ایفا کنند.      

"حنیف غفاری، کارشناس مسائل بین‌الملل درباره اهمیت همکاری‌های جامع ایران با روسیه و چین گفت، سه کشور با یکدیگر دارای هم‌پوشانی راهبردی در نظام بین‌الملل هستند و دغدغه‌های راهبردی مشترکی ناظر بر بازی آمریکا در حوزه روابط بین‌الملل و در حوزه‌هایی مانند افغانستان و جلوگیری از رشد تروریسم تکفیری دارند.

این روزها حوزه افغانستان، حوزه مهمی برای کشورهای منطقه و همسایگان این کشور است. تحقق ثبات، امنیت و صلح در افغانستان خواسته مردم این کشور و نیز بازیگران مهم منطقه است. در چنین شریطی؛ ایران، روسیه و چین با همکاری‌های جامع می‌توانند در حوزه افغانستان رایزنی مستمر و ابتکارهای مشترکی داشته باشند.

اهمیت همکاری‌های جامع ایران با چین و روسیه در گفت وگوی تلفنی آقای رئیسی با شی‌جین پینگ و ولادیمیر پوتین، مورد توجه جدی قرار گرفت، چرا که اسناد راهبردی دستور کار همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سه کشور و چشم‌انداز مناسبات دوجانبه آنان را در ابعاد مختلف مشخص می‌کند. 

تجربه همکاری‌های سازنده ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه و نیز تعامل کارآمد تهران و پکن در حوزه روابط بین‌الملل برای تحقق صلح و امنیت، اهمیت همکاری سه کشور در حوزه افغانستان را به‌عنوان دغدغه مشترک دوچندان می‌کند.     

 نویسنده: علی کرمی

112

 بیشتر بخوانید:

کلیدواژه