شهریور 22, 1400 03:25 Asia/Tehran [Updated: شهریور 22, 1400 03:27 Asia/Tehran]
  • مخبر: مناسبات تهران - بغداد نقش بسزایی در ثبات و امنیت منطقه دارد

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: مناسبات ایران و عراق نقش بسزایی در ثبات و امنیت منطقه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در دیدار «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در تهران با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دوکشور بر استفاده از ظرفیت ها و توانمندی‌های فیمابین به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کرد.

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه سقف تجارت دو کشور متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی نیست، ابراز امیدواری کرد: تفاهم نامه های انجام شده با معرفی نماینده تام الاختیار از سوی دوطرف به منظور پیگیری قراردادهای میان دو کشور هر چه زودتر اجرایی شود.

معاون اول رئیس جمهوری ایران همچنین با اشاره به عشق و علاقه مردم ایران به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) امام سوم شیعیان جهان و شرکت در مراسم اربعین، از نخست وزیر عراق خواست تا تمهیدات لازم برای افزایش سهمیه زائران ایرانی اتخاذ کند.

نخست وزیر عراق نیز با اشاره به زمینه های فراوان همکاری میان ایران  و عراق به ویژه درعرصه های فرهنگی، تاریخی، تمدنی و دینی گفت: فرصت های فراوانی برای گسترش همکاریهای دوجانبه وجود دارد.

مصطفی الکاظمی با یادآوری نیاز عراق به توانمندی های شرکت های ایرانی برای توسعه و تکمیل روند بازسازی گفت: عراق نیازمند گاز و برق ایران است.

نخست وزیر عراق با قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر ایستادگی در کنار عراق در مبارزه با داعش و تروریسم گفت: تا پایان سال میلادی (2021) بخش عمده ای از نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.125

کلیدواژه