شهریور 22, 1400 19:19 Asia/Tehran [Updated: شهریور 22, 1400 23:58 Asia/Tehran]
  • امیرعبداللهیان: مذاکرات وین باید نتایج ملموس داشته باشد

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه گفت: دولت سیزدهم به رغم آنکه در ابتدای کار در حال مشورت های داخلی در مورد نحوه ادامه مذاکرات وین است، به مذاکراتی که دارای نتایج ملموس بوده و حقوق و منافع مردم را تامین کند، اقبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان، ضمن تبریک انتصاب وی، ابراز امیدواری کرد پیرو استقرار دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران، روابط و تعاملات دو کشور در عرصه های مختلف بر اساس تفاهم و درک متقابل گسترش یابد.

«حسین امیرعبداللهیان» هم در این گفت وگوی تلفنی ضمن ابراز تاسف از آثار سیاست‌های نادرست آمریکا و برخی از کشورهای غربی در قبال افغانستان، تحقق امنیت و ثبات در این کشور را در گرو استقرار دولت فراگیر با مشارکت تمامی اقوام، اقبال به گفت وگو و عدم خشونت، توجه به مردم و نیز مقابله عملی با تروریسم دانست.

وزیر امور خارجه با اشاره به میزبانی جمهوری اسلامی ایران از حدود چهار میلیون اتباع افغانستانی در خلال بیش از چهار دهه گذشته، بر ضرورت ایفای مسئولیت مشترک بین المللی پایدار در مواجهه با موج‌های جدید پناهجویان و نیز مقابله با عرضه مواد مخدر تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین بر آمادگی ایران برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرد.

وی در پاسخ به همتای انگلیسی بر انتظار جمهوری اسلامی ایران در لغو تمامی تحریم‌های غیر قانونی تاکید کرد و گفت: دولت سیزدهم به رغم آنکه در ابتدای کار در حال مشورت های داخلی در مورد نحوه ادامه مذاکرات وین است، تصریح کرده که به مذاکراتی که دارای نتایج ملموس بوده و حقوق و منافع مردم را تامین کند، اقبال خواهد داشت.

تاکید دومنیک راب بر تعهد عملی به بازپرداخت مطالبات ایران

امیرعبداللهیان همچنین اهمیت اتخاذ گام‌های اعتماد ساز توسط دولت انگلیس برای رفع برخی مشکلات در روابط دوجانبه را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: اقدامات سازنده و عملی انگلیس در این حوزه‌ها مورد استقبال جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت.

وزیر خارجه انگلیس در این ارتباط بر تعهد عملی این کشور در بازپرداخت مطالبات کشورمان تاکید کرد.

وزرای امور خارجه دو کشور علاوه بر تبادل نظر در خصوص مهمترین تحولات بین المللی و منطقه ای توافق کردند به گفت وگوهای خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادامه دهند.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلستان پیش از این هم با ارسال پیامی خطاب به حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، اخذ رای اعتماد و آغاز به کار وی را تبریک گفته بود.

117

بیشتر بخوانید:

امیرعبداللهیان: مذاکرات وین باید منافع ایران را تامین کند 

کلیدواژه