شهریور 22, 1400 21:24 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 22:25 Asia/Tehran]
  • قالیباف: مفاسد اقتصادی ریشه در ضعف مدیریت اقتصادی دارد

تهران- ایران پرس: رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهمترین چالش کشور مباحث اقتصادی است، گفت: مفاسد اقتصادی کنونی ریشه در ضعف مدیریت اقتصادی دارد اما با اصلاح رویکردها و رفع ضعف مدیریتی، نظارتی و کارکردی، اقتصاد کشور را می‌توان با یک برنامه پنج‌ساله به ثبات رساند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدباقر قالیباف» روز دوشنبه در نشست مشترک کمیسیون اقتصادی با مسئولان ارشد قوه قضائیه درخصوص آسیب شناسی قضایی قوانین اقتصادی کشور، ضمن تاکید بر اینکه باید یک نگاه دقیق به تجربه پشت سر و مسائل خود داشته باشیم، گفت: به عنوان یک راوی که این مسیر چهل‌ساله انقلاب اسلامی را طی کرده، می گویم که باید با دقت به مسائل پشت سر توجه کرد تا بتوانیم در گام دوم انقلاب، نتیجه درستی به دست آوریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در بحث بقا، بر اساس همان اندیشه سیاسی و علم سیاست در جایگاه والایی قرار دارد و می توان به عملکرد آن نمره صد را از صد داد.

قالیباف با بیان اینکه سه مؤلفه، ریشه این موفقیت بزرگ و عالی بقا و رشد نظام جمهوری اسلامی است، گفت: امام جامعه، امت یعنی مردم و شهروندان و همچنین باور امام‌ و امت به سنت های الهی، سه مؤلفه است که باعث بقای جمهوری اسلامی شده است. 

به دلیل سوء مدیریت ها، به اداره کشور نمی توان نمره مناسب داد

وی افزود: از سوی دیگر بحث اداره کشور مطرح است و متأسفانه باید گفت که به دلیل سوء مدیریت ها به اداره کشور نمی توان نمره مناسب داد؛ زیرا به هیچ کدام از سه مؤلفه که موجب بقای نظام شده در اداره کشور توجه نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به همگامی سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه گفت: هماهنگی سه قوه در امور کشور جای شکر دارد، و باید تلاش کنیم این هماهنگی منجر به هم افزایی شود و انشاالله با آن بتوان مشکلات مردم را حل کرد. 

قالیباف تصریح کرد: منابع اقتصادی و مالی خوبی در کشور وجود دارد و اعداد و ارقام نیز این موضوع را نشان می دهد؛ همچنین ما در حوزه مدیران و افراد، اشخاص قابلی داریم اما به دلیل ضعف مدیریت، مشکلات اقتصادی به وجود آمده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: تا زمانی که رویکردها، ضعف مدیریتی و نظارتی و کارکردی اصلاح نشود، اوضاع اقتصادی درست نخواهد شد.

وی تأکید کرد: در صورت داشتن مدیریت صحیح، اقتصاد کشور با تحریم را می توان با یک برنامه پنج‌ساله به ثبات رساند.

در این نشست وزیر دادگستری، مدیرکل تدوین طرح و لوایح معاونت حقوقی قوه قضائیه، رئیس دیوان عدالت اداری، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، معاون وزارت دادگستری و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس حضور داشتند.

117

کلیدواژه