شهریور 22, 1400 23:59 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • امیرعبداللهیان در نشست مجازی سازمان ملل: از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست مجازی سازمان ملل گفت به ارتباط خود با همه طرف‌ها در افغانستان ادامه می‌دهیم و از تشکیل دولت فراگیر در این کشور حمایت می‌کنیم.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست مجازی بین المللی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص اوضاع انسانی در افغانستان به صورت ویدئو کنفرانس، سخنرانی کرد.

امیرعبداللهیان در این نشست گفت وضعیت کنونی افغانستان نتیجه رویکرد آمریکا در این کشور است. 

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در سال های اشغال افغانستان و اکنون در نحوه خروج شان از این کشور فجایعی را آفریدند که جهانیان صحنه‌هایی از آن را در فرودگاه کابل در روزهای گذشته شاهد بودند، افغانستان امن، با ثبات و توسعه یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف ها می تواند ایجاد شود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت معتقد هستیم در ابعاد انسان‌دوستانه، مردم، زنان و کودکان در افغانستان در سالهای گذشته و در هفته‌های اخیر با وضعیت تاسف باری مواجه هستند و امروز جامعه جهانی موظف است و باید کمک های انساندوستانه فوری و سریع خود را به افغانستان ارسال کند. 

امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل ارسال کمک های انسان دوستانه کشورهای مختلف به سمت افغانستان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جلوگیری از ورود موج جدید پناهندگان و آوارگان افغان تمام مرزهای خودش را باز نگه داشته تا علاوه بر ارسال کمک‌های انسان دوستانه به داخل افغانستان بتوانیم تجارت‌های محلی، بازارچه های مشترک و گذرگاه‌های تجاری مرزی را باز نگه داریم. 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن انتقاد از اینکه جامعه جهانی نسبت به تعهدات خود در قبال رسیدگی به وضعیت آوارگان افغان به خوبی عمل نکرده است بر ضرورت تامین کمکهای فوری انسان دوستانه و همچنین کمک به مردم این کشور و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد. 

امیر عبداللهیان همچنین با تاکید بر ارتباط کشورمان با همه طرف‌ها در افغانستان اظهار داشت: ما در افغانستان سیاستی را دنبال می‌کنیم که علاوه بر تشکیل دولت فراگیر، افغانستانی عاری از تروریسم و مواد مخدر را شاهد بوده و مردم افغانستان خودشان بتوانند نسبت به آینده سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند.// 114

بیشتر بخوانید:

تاکید وزیر امور خارجه کشورمان بر حفظ امنیت و ثبات در افغانستان

خطیب‌زاده: اولویت ایران برقراری ثبات و آرامش در افغانستان است

شمخانی: بی‌توجهی به ضرورت ایجاد حکومت فراگیر نگرانی دوستان مردم افغانستان است

کلیدواژه