شهریور 24, 1400 11:01 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1400 11:20 Asia/Tehran]
  • نحوه ثبت‌نام اتباع خارجی مجاز برای واکسیناسیون کرونا

تهران - ایران پرس: مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت، اتباع خارجی می‌ توانند از طریق شناسه‌ ای که دارند اقدام به ثبت نام در سامانه کنند و در پایان فرایند تلقیح واکسن کرونا نیز گواهی انجام واکسیناسیون را دریافت می‌ کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "حمیدرضا نجاری" مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تاکنون 80 هزارنفر از اتباع قانونی کشور واکسینه شده اند، اعلام کرد، بر اساس سند ملی واکسیناسیون وظیفه وزارت بهداشت این است که تمامی افرادی که در کشور سکونت دارند و به نوعی خدمات مراقبت سلامت را دریافت می‌ کنند، واکسینه کند.

"حمیدرضا نجاری" با اشاره به اینکه در مدت اخیر میزان واکسن قابل توجهی وارد کشور شده است، افزود، واکسیناسیون اتباع خارجی که پرونده سلامت دارند و در واقع اتباع دارای مجوز محسوب می‌شوند، از قبل هم انجام می‌ شد که حدود 80 هزار نفر از این افراد بر اساس گروه سنی و گروه آسیب پذیر نیز تاکنون واکسن دریافت کردند و این موضوع ادامه دارد.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه اتباع دارای مجوز در کشور ما حدود یک میلیون نفر هستند، اظهار داشت، بر اساس مکانیسم سازمان بهداشت جهانی با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان به کشورهایی که دارای تعداد قابل توجه اتباع هستند، سهمیه واکسن تعلق می‌ گیرد که کشورمان هم اقدامات و نامه‌ نگاری‌ های لازم را انجام داده و قرار است تعداد قابل توجهی واکسن که بتواند پوشش دهی واکسیناسیون این افراد را تکمیل کند، در اختیار کشورمان قرار گیرد اما زمان این اتفاق هنوز تعیین نشده است.

"حمیدرضا نجاری" افزود، با ورود حجم مورد نظر واکسن، فرایند واکسیناسیون تسریع می‌شود اما الان هم واکسیناسیون اتباع متوقف نشده است.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت درخصوص شیوه ثبت‌ نام اتباع خارجی در سامانه salamat.gov.ir، تصریح کرد، اتباع خارجی می‌ توانند از طریق شناسه‌ ای که دارند اقدام به ثبت نام در سامانه کنند؛ زیرا این افراد برای دریافت خدمات مراقبت سلامت پیش از این هم به سیستم بهداشت و درمان کشور مراجعه کردند و اسامی آنها ثبت شده است و می‌توانند با همان شناسه هویتی که ثبت شده‌ اند، اکنون هم برای ثبت نام واکسیناسیون اقدام کنند و در پایان فرایند تلقیح واکسن نیز گواهی انجام واکسیناسیون را دریافت می‌ کنند.

"حمیدرضا نجاری" افزود، تخمین ما این است که میزان سهمیه واکسن سازمان بهداشت جهانی برای اتباع خارجی پاسخگوی نیاز اتباع قانونی باشد اما برای اتباع غیرقانونی نیز نامه‌ نگاری‌هایی صورت گرفته است که در مراحل بعدی واکسیناسیون اتباع فاقد مجوز قانونی تحت پوشش قرار گیرد.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه این واکسن‌ هایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی به اتباع تعلق می‌گیرد رایگان است، اظهار داشت، این واکسن‌ ها مجوز سازمان بهداشت جهانی را دارند و اینگونه نیست که واکسن نامطلوب در اختیار اتباع قرارگیرد.

"حمیدرضا نجاری" همچنین گفت، واکسن اتباع خارجی هم از طریق سبد کووکس در اختیار کشورها قرار می‌ گیرد ولی متفاوت از حجم خریداری شده کشورها برای شهروندانشان خواهد بود و به شکل اهدایی به اتباع تعلق می‌گیرد.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت افزود، بر اساس سند ملی واکسیناسیون و بر اساس اصل عدالت و همچنین اصول پیشگیری از کووید-19 باید تمام افرادی که در کشورمان حضور دارند اعم از ایرانیان و اتباع خارجی واکسن دریافت کنند و این سیاست نظام و وزارت بهداشت است.

115

کلیدواژه