شهریور 25, 1400 22:06 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1400 22:22 Asia/Tehran]

رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر پنجشنبه در دیدار "الکساندر لوکاشنکو"  رئیس جمهوری بلاروس در  حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر  دوشنبه پایتخت تاجیکستان با بیان اینکه سطح روابط اقتصادی ایران و بلاروس کافی و راضی کننده نیست، گفت: تکمیل هر چه سریع‌تر پروژه‌های مشترک دو کشور می‌تواند روند گسترش تعاملات اقتصادی دوجانبه را تسریع و تسهیل کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، "سیدابراهیم رئیسی" در این دیدار  با تاکید بر این که اولویت دولت ایران اقتصادی است، افزود: به دنبال توسعه مناسبات اقتصادی در منطقه هستیم و به وزرای اقتصادی و فنی دستور داده ام پیگیر اجرای توافقات مشترک باشند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: تهران و مینسک زمینه ها و ظرفیت های بسیار خوبی برای گسترش روابط دارند و روابط خوب و سازنده سیاسی دوجانبه می تواند به عملیاتی شدن هر چه بیشتر و سریع تر این ظرفیت ها کمک موثری کند.

رئیسی در ادامه اظهار داشت، تامین متقابل کالاها و خدمات مورد نیاز ایران و بلاروس از یکدیگر یکی از زمینه های خوب تقویت مناسبات اقتصادی است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین به اعتراف دولتمردان آمریکایی مبنی بر شکست سیاست فشار حداکثری ضد مردم ایران اشاره کرد و گفت: توسعه مناسبات منطقه ای یکی از راههای مقابله با تحریم است و کشورهایی مثل ایران و بلاروس زمینه و راه های غلبه بر تحریم ها را پیدا کرده اند.

رئیس جمهور بلاروس نیز در این دیدار گفت: هیچ کشوری نتوانسته با تحریم کشورهای دیگر به موفقیت دست یابد و تحریم اساسا سیاست شکست خورده ای در جهان است.

لوکاشنکو با تاکید بر علاقمندی کشورش برای گسترش روابط و همکاری های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: سطح فعلی روابط اقتصادی دو کشور به هیچ وجه تناسبی با روابط دوستانه سیاسی ایران و بلاروس ندارد و باید با بهره گیری از ظرفیت های مناسب موجود مناسبات اقتصادی را هر چه بیشتر گسترش دهیم.

رئیس جمهور بلاروس افزود، نیاز داریم کارگروه مشترکی تشکیل شود تا علاوه بر تسریع در تکمیل پروژه های مشترک نقشه راه عملیاتی ارتقای سطح روابط دو کشور را تدوین کند.

120

کلیدواژه