شهریور 26, 1400 10:33 Asia/Tehran [Updated: آبان 03, 1400 18:21 Asia/Tehran]

رئیس جمهوری اسلامی ایران برای حضور و سخنرانی در بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای وارد محل برگزاری این اجلاس در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای صبح امروز (جمعه) با حضور سران 12 کشور عضو و ناظر از جمله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

در این اجلاس منطقه‌ای، علاوه بر رئیس جمهوری تاجیکستان، سران قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور دارند و روسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به صورت آنلاین در این نشست شرکت کرده اند.

بر اساس منابع خبری تاجیکستان، در این نشست نتایج اصلی فعالیت های سازمان همکاری شانگهای در 20 سال گذشته، وضعیت و چشم انداز همکاری های چندجانبه درون سازمان در طول نشست سالگرد مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سران کشورها در مورد موضوعات مختلفی از جمله همکاری های منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کرده و در مورد اقدامات مشترک در داخل سازمان همکاری شانگهای برای مقابله با پیامدهای بحران ناشی از همه گیری جدید ویروس کرونا بحث خواهند کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در نخستین سفر خارجی خود در جایگاه ریاست جمهوری، به دعوت رسمی «امامعلی رحمان» همتای تاجیک خود و برای سخنرانی در این اجلاس، روز گذشته (پنجشنبه) در راس یک هیات بلندپایه  از مقام‌های سیاسی و اقتصادی کشورمان در تاجیکستان حضور یافته است.

سیدابراهیم رئیسی علاوه بر حضور در این اجلاس، دیدارهای دوجانبه ای هم با سران و روسای هیات‌های حاضر در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای انجام داده است.

وی همچنین پس از اجلاس شانگهای به دعوت رسمی رییس جمهوری تاجیکستان، دیدار دو جانبه‌ای با همتای تاجیک خود خواهد داشت.

سازمان همکاری شانگهای سال 2001 میلادی با هدف مقابله با تروریسم و افراط گرایی و همکاری فزاینده اقتصادی ایجاد شد و جمهوری اسلامی ایران تاکنون یکی از اعضای ناظر آن بوده است.

117

بیشتر بخوانید:

دیدار روسای جمهور ایران و ازبکستان در حاشیه نشست شانگهای

کلیدواژه