شهریور 26, 1400 13:09 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1400 22:22 Asia/Tehran]

در بیست و یکمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای، سران 8 کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جمهوری اسلامی ایران که تا امروز به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور داشت، در بیست ویکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به عضویت کامل این سازمان درآمد.

بر این اساس فرآیند فنی تبدیل عضویت ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان آغاز شده و کشورمان از این پس به عنوان عضو اصلی این سازمان مهم منطقه ای با کشورهای عضو همکاری و تعامل خواهد داشت.

«سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در جریان سخنرانی خود در سازمان همکاری شانگهای ضمن تشکر از اعضا برای عضویت دائمی ایران در این سازمان تصریح کرد: امیدوارم سازمان همکاری شانگهای در ادامه مسیر بالنده خود را که موفق شده در مدت کوتاه جایگاه منطقه ای و بین المللی ممتازی را کسب کند، تداوم بخشد. 

روسای جمهوری چین و روسیه و نخست وزیران هند و پاکستان در سخنرانی خود در بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای از عضویت کامل ایران در این سازمان استقبال کردند.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین که امروز جمعه به صورت مجازی در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان شرکت داشت، اعلام کرد که ایران به عنوان عضو کامل سازمان همکاری شانگهای پذیرفته می شود.

رئیس جمهوری چین همچنین طی سخنرانی آنلاین خود در این اجلاس از تحریم های اعمال شده بر مبادلات اقتصادی جهان انتقاد کرد.

شی جین پینگ از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواست «در کنار یکدیگر بایستند» و اجازه ندهند کشورهای عضو این سازمان مورد حمله کشورهای دیگر قرار گیرند. 

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای گفت: پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای اقتدار این سازمان را افزایش می دهد، ما از تصمیم پذیرش ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت می‌کنیم.

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند هم در جریان سخنرانی مجازی خود در بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، عضویت کامل ایران در این سازمان را تبریک گفت.

نخست وزیر هند افزود: هند خواهان روابط تجاری نزدیک‌تر با آسیای مرکزی از طریق بندر چابهار در ایران است و سرمایه گذاری هند در بندر چابهار برگرفته از این هدف است.

همچنین «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان طی سخنرانی خود در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای از عضویت دائم کشورمان در این سازمان استقبال کرد.

نخست وزیر پاکستان خطاب به رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس دوشنبه گفت: مایلم به برادرم جناب رئیس جمهوری رئیسی آغاز روند اعطای عضویت دائم به ایران در سازمان همکاری شانگهای را تبریک بگویم.

بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای صبح امروز (جمعه) با حضور سران 12 کشور عضو و ناظر از جمله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

در این اجلاس منطقه‌ای، علاوه بر رئیس جمهوری تاجیکستان، سران قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور دارند و روسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به صورت آنلاین در این نشست شرکت کرده اند.

117

بیشتر بخوانید:

آغاز بیست ویکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای با حضور ایران  

کلیدواژه