شهریور 31, 1400 08:25 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1400 22:24 Asia/Tehran]

سازمان ملل متحد - ایران پرس: وزیر امور خارجه ایران گفت، دولت جدید آمادگی دارد روابط با اتریش را به بهترین سطح برساند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران سه شنبه شب در دیدار با «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تشکر از اهدای واکسن توسط اتریش به ایران و مرور آخرین وضعیت روابط دوجانبه، بر علاقه مندی تهران بر گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی از جمله روابط مالی و بانکی با وین تاکید کرد.

«حسین امیرعبداللهیان» با تاکید بر اراده تهران برای تعریف متوازن روابط با اروپا، اظهار کرد، مناسبات اروپا با ایران نباید تابعی از نوع رفتار و نگرش غیرسازنده آمریکا به ایران باشد.

وزیر امورخارجه ایران ضمن تبادل نظر درخصوص آخرین وضعیت افغانستان با وزیر امور خارجه اتریش بر تشکیل دولتی فراگیر مطابق خواست و اراده مردم افغانستان تاکید کرد و در همین خصوص گفت، تهران از هیچ کوششی برای کمک به کابل فروگذار نکرده است و به رغم همه فشارها به این کمک‌ها ادامه داده است.

«حسین امیرعبداللهیان» افزود، ایران برای چهار دهه میزبان چند میلیون برادران و خواهران افغانستانی است اما ادامه این شرایط نیازمند مساعدت نهادهای مسئول بین المللی است. جامعه بین المللی باید در این راستا به مسئولیت های خود عمل کند.

وزیر امور خارجه اتریش نیز در این ملاقات گفت، وین همواره بدنبال بسط و گسترش روابط با تهران بوده است و هیچ سقفی برای ارتقاء روابط قائل نیست.

«الکساندر شالنبرگ» با اعلام این خبر که معاون وزارت امور خارجه اتریش بزودی به ایران سفر خواهد کرد، خواستار رایزنی های منظم تر دو کشور شد.

115

بیشتر بخوانید: 

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی

دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه لوکزامبورگ

تاکید امیرعبداللهیان بر تمرکز بر سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی فعال

کلیدواژه