مهر 01, 1400 03:38 Asia/Tehran [Updated: مهر 26, 1400 22:37 Asia/Tehran]

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای نامیبیایی خود، از وی برای حضور در ایران دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان در نیویورک با خانم «اندی ندایتوا»، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه نامیبیا ملاقات کرد.

وزیر خارجه در این دیدار بر اهمیت آفریقا در سیاست خارجی دولت جدید ایران تاکید و از نامیبیا به عنوان کشور دوست یاد کرد که ایران همراه و همدل در مبارزات آنها برای استقلال در کنار آنها بوده است. 

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به سفر ۵ سال پیش خود به نامیبیا اظهار داشت کمیسیون مشترک اقتصادی آخرین بار در آن سفر برگزار شد و جا دارد در اولین فرصت دور جدید برگزار شود.

در ادامه این دیدار به مشکلاتی که در روابط خوب تجاری  دوجانبه به ویژه در خصوص امور مالی و بانکی ایجاد شده اشاره شده و راههای حل و فصل آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این دیدار وزیرامور خارجه کشورمان از وزیر خارجه نامیبیا برای سفر به ایران دعوت کرد. 

وزیر خارجه نامیبیا نیز در این دیدار ضمن اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که روابط دیپلماتیک با نامیبیا پس از استقلال این کشور را برقرار کرد، به سابقه طولانی روابط دو کشور اشاره و آمادگی دولت خود را برای گسترش همکاری ها در حوزه های تجاری، معدن، کشاورزی، بهداشتی و دارویی اعلام کرد.

وی در ادامه اظهار داشت علیرغم اینکه تحریم های آمریکا موانع زیادی برای روابط ایجاد کرده است اما از آنجا که روابط با ایران برای نامیبیا از اهمیت بالایی برخوردار است، این کشور تمام تلاش خود را کرده است تا روابط دوجانبه کمترین آسیب را ببیند.

دو طرف در خصوص آخرین تحولات در حوزه آفریقا نیز تبادل نظر کردند.

کلیدواژه