مهر 02, 1400 07:42 Asia/Tehran [Updated: مهر 02, 1400 11:14 Asia/Tehran]

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، با «جیحون بایرامف»، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص روابط دوجانبه تبادل نظر و تاکید کرد روابط ایران و آذربایجان نباید تحت تأثیر طرف‌های ثالث قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در ابتدای این دیدار از برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تهران استقبال کرد. 

بایرامف روابط دو کشور را دارای پویایی‌های بسیار مثبت و در مسیری درست توصیف و از حمایت‌های ایران از تمامیت سرزمینی جمهوری آذربایجان تشکر کرد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با تأکید بر آمادگی کشورش برای همکاری در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران، گفت از طرف جمهوری آذربایجان، شاهین مصطفی‌یف آماده است تا با همتای ایرانی خود در چارچوب کمیسیون مشترک تماس برقرار کند.

وی همچنین با بیان اینکه جمهوری آدربایجان آماده است تا پروژه‌های مشترک در حوزه خزر را پیگیری کند، تعاملات و رایزنی‌های منظم در سطوح مختلف را امری ضروری خواند.

در ادامه این نشست، وزیر امور خارجه کشورمان روابط ایران و جمهوری آذربایجان را دارای اهمیت ویژه برشمرد و با ابراز امیدواری از اجرایی شدن توافقات پیشین، یادآور شد که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران برای روابط با همسایگان اولویت ویژه‌ای قائل شده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه دو کشور در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای از هم حمایت متقابلی داشته‌اند، تأکید کرد که ضروری است این روح حفظ شود.

ایشان همچنین مشترکات دو کشور را عمیق و متنوع خواند و یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد که پروژه‌ها و همکاری‌های مهمی در حوزه‌های مختلف از جمله برق، گاز، سدسازی، تجارت و ترانزیت از جمله پایانه ریلی آستارا و همکاری بخش‌های خصوصی و دولتی میان دو طرف تعریف شده و پیگیری خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان تاکید کرد که نباید اجازه داد برخی طرف‌های ثالث روابط خوب دو کشور را تحت تأثیر قرار دهند.

وزیر خارجه در این نشست در خصوص تسهیل ترانزیت و تردد کامیونهای ایرانی و همچنین برخی موضوعات کنسولی از جمله دو راننده ایرانی که در بازداشت پلیس آذربایجان هستند با همتای آذربایجانی رایزنی کرد و توافق شد این موضوع در تماس میان دو طرف حل و فصل شود. // 114

بیشتر بخوانید:

گفت وگوی امیرعبداللهیان و گوترش درباره منطقه و همکاریها با سازمان ملل

امیرعبداللهیان: ترور سردار سلیمانی بارزترین نمود تروریسم است

امیرعبداللهیان: ایران همواره از صلح و ثبات بالکان حمایت کرده است

دیدار امیرعبداللهیان با همتای قرقیزی در نیویورک

دیدار امیرعبداللهیان با همتای دانمارکی‌ در نیویورک

امیرعبداللهیان: ایران مایل است روابط را در بالاترین سطح با ایتالیا دنبال کند

امیرعبداللهیان: سیاست دولت جدید ایران گسترش همه جانبه روابط با آفریقاست

امیرعبداللهیان: تحریم‌های ظالمانه آمریکا اقدامی ضد انسانی است

کلیدواژه