مهر 03, 1400 14:11 Asia/Tehran [Updated: آبان 01, 1400 14:33 Asia/Tehran]

علی لندی نوجوان فداکار ایذه ای که سیاوش‌گون به دل آتش زد تا دو زن همسایه را نجات دهد؛ گرفتار حریق شد و روز جمعه دوم مهرماه به آسمان پر کشید تا نام نوجوان قهرمانی دیگر در کنار سیاوشان شهید ایران ثبت شود.

علی لندی نوجوان قهرمان که بود؟
 
علی لندی فرزند دوم یک خانواده عرب خوزستانی در سال 1385 در شهر ایذه خوزستان، به دنیا آمد، یک خواهر بزرگتر بنام «دنیا» (19 ساله) و خواهر کوچکترش زهرا (8 ساله) است.

روز حادثه

18 شهریور 1400 علی در حالی که به خانه «خاله اش» رفته بود متوجه فریاد های زن همسایه برای کمک رسانی شد. خود را فورا به آپارتمان می رساند و متوجه می شود زنی 80 ساله و دخترش به دلیل آتش گرفتن کپسول پیک نیک در میان شعله های آتش گرفتار هستند.

در این شرایط علی 15 ساله با شجاعت به دل آتش می زند و کپسول را برداشته تا از بالکن پایین بیندازد اما بخاطر حفاظ بالکن خود شعله ور می شود.

موج گاز و شعله، علی را می گیرد و او به شدت دچار سوختگی شد.

 پسر خاله و دختر خاله علی که وحشت کرده بودند سعی می کنند آتش را خاموش کنند اما خیلی مثمرثر نبود تا اینکه همسایه های بیشتری به کمک می آیند.
 سوختگی 91 درصدی

 دقایقی بعد حادثه، علی به بیمارستان  امام موسی کاظم (ع) منتقل شده و مشخص می شود که دچار 91 درصد سوختگی درجه سه بخصوص از پا شده است.

پیرزن همسایه هم با 40 درصد سوختگی و دخترشان نیز با درصد کمتر بستری می شوند.

انتقال به اصفهان

بعد از وخامت شرایط جسمانی، پدرش علی را به اصفهان می رساند.
احمد وحیدی وزیر کشور در تماس با استاندار اصفهان به او ماموریت می دهد که وضعیت درمانی علی را پیگیری و گزارش کند.
همچنین به درخواست وزیر، استاندار خوزستان مامور می شود تمام هزینه های درمانی وی را از طرف استانداری پرداخت کند.
علی همیشه یاری رسان بود

پدرش که کارمند امور صنفی است و 20 سال سابقه کار دارد با صدایی پر افتخار اما لرزان می گوید، "علی همیشه در کمک کردن نمونه بود. در همه زندگی تلاش می کرد یاری رسان باشد، بارها دیده بودم که در خیابان دست مستمندان را می گیرد تا از خیابان عبور کنند یا به کودکان کمک می کند. 
همیشه مراقب خواهرها و مادرش بود، در کار خانه و بیرون کمک می کرد و بارها دوستان و آشنایان بخاطر محبت ها و فداکاری هایش تقدیر کرده بودند."
فوت علی لندی

پزشکان که منتظر بودند تا عمق سوختگی ها کمتر شود اما با بالا و پایین رفتن اکسیژن خونش مواجه می شوند و در حالی که سطح هوشیاری اش بهتر شده بود اما به یکباره همه چیز تغییر می کند.
در نهایت روز جمعه 2 مهر 1400 این قهرمان و فداکار ملی بخاطر وخامت حال، آسمانی شد.


 

کلیدواژه