مهر 20, 1400 03:22 Asia/Tehran [Updated: مهر 20, 1400 05:51 Asia/Tehran]
  • تاکید مقامات پارلمانی ایران و پاکستان بر اتحاداسلامی علیه چالش‌های مشترک

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در مجلس شورای اسلامی و نائب رییس مجلس ملی پاکستان بر لزوم تقویت وحدت جهان اسلام برای غلبه بر چالش‌های مشترک و هوشیاری نسبت به طرح‌های تفرقه افکنانه قدرت‌های استکباری از جمله صهیونیسم در منطقه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «احمد امیرآبادی فراهانی» و اعضای هیات پارلمانی ایران در ادامه برنامه رسمی کاری خود در اسلام‌آباد دوشنبه شب به دیدار «قاسم خان سوری» رفت و طرفین پیرامون روابط دوجانبه ایران و پاکستان، تعاملات میان مجالس، همکاری‌های اقتصادی، مرزی به ویژه تحولات امنیتی منطقه تبادل نظر کردند.

امیرآبادی فراهانی در این دیدار با ابراز تسلیت درپی تلفات انسانی و مادی ناشی از زمین لرزه اخیر در بلوچستان پاکستان گفت: روابط صمیمانه و برادرانه میان ایران و پاکستان یک تعامل دیرینه است و این ویژگی با رفت و آمد مقام‌های دو کشور به کشورهای یکدیگر برجسته‌تر می‌شود.

وی افزود: قدرت استکباری از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی در برابر انسجام مسلمانان ناتوان و درمانده هستند اما هرگونه اختلاف و تفرقه افکنی باعث موفقیت دشمنان و استکبار جهانی برای ضربه زدن به جهان اسلام می‌شود.

امیرآبادی فراهانی گفت: جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ چشم داشتی از ملت‌های مظلوم جهان به ویژه مسلمانان از یمن، عراق، یمن، فلسطین تا کشمیر حمایت کرده و ما شاهد آن هستیم که این راهبرد ایران و دفاع از مسلمین باعث شد تا قدرت‌های هزینه‌هایی را بر جمهوری اسلامی تحمیل کنند.

وی با انتقاد از رویکرد تبعیض آمیز غرب در قبال جمهوری اسلامی ایران و سیاست ظالمانه تحریم‌های یکجانبه، اظهار داشت: انتظار ما از کشورهای دوست مانند پاکستان برداشتن گام‌های عملی برای غلبه بر تحریم و حرکت در مسیر تجارت آسان به صورت تهاتر، استفاده از ارزهای محلی و گسترش بازارچه‌های مرزی است.

وی افزود: آمریکایی‌ها بر طبل رویارویی می‌کوبند و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی نیز به دنبال جنگ افروزی و پاشیدن بذر نفاق و تفرقه میان مسلمین است.

نائب رییس مجلس پاکستان نیز با ابراز خرسندی از دومین سفر هیات گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان به اسلام‌آباد، افزود: عزم پارلمان پاکستان به ویژه دولت عمران خان نخست وزیر این کشور تعمیق بیش از پیش روابط با کشور برادر، دوست و همسایه ایران است.

وی با اشاره به مشترکات فراوان میان ایران و پاکستان، از موقعیت مهم دو کشور در منطقه و مسئولیت مهم آنان برای مقابله مشترک با چالش‌های منطقه‌ای و جهانی به ویژه پدیده اسلام هراسی، گفت: امروز تحکیم وحدت اسلامی برای عبور از بحران‌ها و چالش‌های مشترک اجتناب ناپذیر است.

قاسم خان گفت: ترویج دیپلماسی پارلمانی نقش بسزایی برای کمک به توسعه روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در همه زمینه‌ها ایفا می‌کند.125

کلیدواژه