مهر 22, 1400 09:39 Asia/Tehran [Updated: مهر 22, 1400 11:53 Asia/Tehran]
  • سفر انریکه مورا به تهران، انتظارات متقابل ایران و اتحادیه اروپا

ایران پرس: تهران امروز پنجشنبه میزبان "انریکه مورا" Enrique Mora ، معاون سرویس اقدام اتحادیه اروپا خواهد بود.

"علی باقری" معاون سیاسی وزارت امور خارجه در توئیتی با اعلام خبر این سفر نوشت: تبادل نظر درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای از جمله افغانستان و نیز مذاکرات برای برداشتن تحریم‌های ظالمانه در دستور کار این سفر است.

سفر "انریکه مورا" به تهران  در شرایطی انجام می شود که آمریکا و اعضای اروپایی این توافق به رغم تاکید جمهوری اسلامی ایران درباره اهمیت گام‌های عینی و قابل راستی‌آزمایی برای تضمین منافع ایران در برجام ،اقدام ملموسی را صورت نداده‌اند.

با این حال دیپلمات‌هایی از انگلیس، آلمان و فرانسه  روز چهارشنبه در یادداشتی با اشاره به برنامه سفر معاون سرویس اقدام اتحادیه اروپا  به تهران، نوشتند: این دیدار در زمان مهمی رخ می‌دهد که مذاکرات وین درخصوص بازگشت کامل به برجام تقریبا به مدت چهار ماه توسط ایران تعلیق شده است.

این موضع  در حالی از سوی اروپا تکرار می شود که عملکرد ضعیف اروپایی‌ها از جمله فرانسه یکی از علل  ایجاد مشکلات در مسیر اجرای برجام بوده است. مسائل و مشکلاتی که در اثر عدم حسن نیت و بدعهدی های آمریکا در روند اجرای برجام ایجاد شده، موضوعی نیست که بتوان آنرا نادیده گرفت و به  مذاکرات بدون نتیجه ادامه داد .

واضح است که  مسوولیت های اروپا در قبال برجام بدرستی عمل نشده  است و این روند به نوعی تایید اقدامات یک جانبه  امریکا  محسوب می شود.

"مهدی صفری "معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران در نشست عالی‌رتبه بزرگداشت شصتمین سالگرد اولین کنفرانس جنبش عدم تعهد در صربستان با اشاره به تعلل اروپایی ها در برجام گفت: ناتوانی زبونانه اروپا در تحقق امتیازات اقتصادی ناچیز وعده داده شده به ایران پس از خروج غیرقانونی ترامپ از برجام و نیز تردید ملال آور هیأت حاکمه جدید آمریکا در کنار گذاردن سیاست شکست خورده "فشار حد اکثری"، مهم‌ترین دلایل عدم پیشرفت کنونی در اجرای برجام بوده است.

بدیهی است که فرصت کلیدی برای فعال شدن برجام  زمانی ایجاد خواهد شد که ناقضان واقعی برجام به مسیر درست برای بازگشت برجام وارد شوند که البته در این زمینه کارهای زیادی پیش رو قرار دارد.

اکنون دو مسئله مهم باید مشخص شود ؛

مسئله نخست ،توجه به اهمیت زمان و از دست ندادن فرصت اندک باقیمانده  در این مقطع است . لذا اروپایی ها بجای تمرکز بر فشار برایران لازم است در زمینه عمل به  تعهدات شان جهت حفظ برجام، تصمیمی جدی و عاجل بگیرند و اقدامات مربوط به لغو تحریم‌ها و گام های هسته‌ای را ازطریق گروه های کارشناسی مشخص کنند.

«گوادی کالوو» تحلیلگر مسایل  بین المللی از آرژانتین ، با اشاره به ضعف های  اتحادیه اروپا وبی اعتمادی ایران به وعده های بدون عمل آنها ؛معتقد است برای اینکه مذاکرات پیشرفت خوبی داشته باشد، باید تضمین های مشخص  و معتبر از طرف های مقابل به ایران داده شود .

مسئله دوم، بازگشت امریکا به برجام است که برای این موضوع نیاز به هیچ مذاکره‌ای نیست ،زیرا مسیر امریکا در این خصوص کاملا روشن است. ایالات متحده همانگونه که از توافق خارج شد و تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران وضع کرد، به همان صورت نیز می‌تواند به توافق برگشته و قانون‌شکنی را خاتمه دهد.

البته با توجه به اهمیت موضوع برای همه  طرف های توافق برجام می‌توان انتظار داشت که مذاکرات وین در آینده‌ای نه چندان دور از سرگرفته شود؛ اما در این مذاکرات ایران قطعا" به دنبال حقوقی است که آمریکا در برجام نقض و اروپا در جبران آن تعلل کرده است.

احقاق این مطالبات هم باید قابل راستی آزمایی و عینی باشد تا ایران را برای بازگشت به تعهداتی که تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام پایبند بود، متقاعد کند که  این آزمونی سخت برای طرف‌های غربی است .

 انتظار می رود  مذاکرات امروز "انریکه مورا "در تهران  بتواند به یک جمعبندی قابل قبول در این زمینه منجر شود.

نویسنده: جمشيد امین زاده 

112

بیشتر بخوانید: 

سه کشور اروپایی: سفر انریکه مورا به ایران یک دیدار بسیار حساس است

خطیب زاده: "انریکه مورا" روز پنجشنبه به ایران سفر می‌کند 

انریکه مورا به تهران می‌آید

انریکه مورا: بازگشت به اجرای کامل برجام در اولویت است

 

کلیدواژه