مهر 24, 1400 22:10 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1400 23:02 Asia/Tehran]
  • باقری در پنجمین دور گفت وگوهای سیاسی ایران و اتریش: اروپا پس از خروج آمریکا از برجام اقدامی نکرد

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز شنبه در پنجمین دور گفت وگوهای سیاسی ایران و اتریش با اشاره به پایبندی ایران به تعهداتش تصریح کرد، اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام اگر چه از توافق خارج نشد اما اقدام موثر و عملی در چارچوب تعهدات خود انجام نداده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،  پنجمین دور گفت وگوهای سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و اتریش امروز به ریاست "علی باقری" معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و "پیتر لاونسکی" دبیر کل وزارت خارجه اتریش در تهران برگزار شد.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این نشست با اشاره به پیشینه طولانی روابط ایران و اتریش، آن را سرمایه ارزشمندی برای مناسبات 2 کشور دانست.

"باقری" در بخش مربوط به مسائل منطقه، ضمن مرور آخرین تحولات در یمن و افغانستان و همچنین تلاش های ایران برای کمک به کاهش مشکلات تصریح کرد: مردم یمن پنج سال است که تحت شدیدترین حملات نظامی قرار دارند و از بعد انسانی انتظار می رود برای توقف فجایع در حال انجام، کشورهایی اروپایی اقدام جدی کنند.

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با تاکید بر پایبندی ایران به تعهدات خود افزود: اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام اگر چه از توافق خارج نشد اما اقدام موثر و عملی در چارچوب تعهدات خود انجام نداده است.

"لاونسکی" نیز در این نشست با تاکید بر قدمت روابط ایران و اتریش خاطرنشان کرد، احترام و درک متقابل، اراده برای همکاری را نزد مردم دو کشور نهادینه ساخته است.

دبیرکل وزارت خارجه اتریش ضمن اشاره به ظرفیت های قابل توجه موجود در روابط اقتصادی دو کشور، تمایل شرکت های اتریشی برای حضور در بازار ایران را مورد تأکید قرار داد.

لاونسکی در موضوع افغانستان نیز با تاکید بر درک نگرانی های جمهوری اسلامی ایران توسط کشورش، از میزبانی ایران از پناهجویان افغانستانی قدردانی کرد.

دبیرکل وزارت خارجه اتریش در خصوص یمن هم تاکید کرد، "تلاش می کنیم با ارائه کمک های بشردوستانه تا حد امکان از آلام مردم یمن بکاهیم."

120