مهر 26, 1400 09:37 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1400 18:50 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره برگزاری رزمایش جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران گفت: برگزاری رزمایش در هر کشوری امر طبیعی است اما کشورهای منطقه درباره حضور رژیم صهیونیستی با دقت بیشتری توجه کنند.

سعید خطیب زاده امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار به ایران پرس، درباره رزمایش اخیر جمهوری آذربایجان در مرزهای شمال غربی کشورمان این موضوع را امری طبیعی در هر کشوری دانست و گفت: رزمایش های منطقه و کشورهای مختلف موضوع طبیعی هست به ویژه اگر با اطلاع رسانی به همسایگان باشد مثل ایران که درباره همه رزمایش هایی که برگزار می کند از جمله رزمایش اخیر در مرزهای شمال غربی کشور به همسایگان اطلاع رسانی دقیق کرده است که نشانه بلوغ کشورها است.

سخنکوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در عین حال گفت: فکر می کنم فارغ از موضوع رزمایش ها باید درباره ناامنی هایی که از حضور نامشروع رژیم صهیونیستی در منطقه ریشه می گیرد، همه کشورهای منطقه باید با دقت بیشتری توجه کنند.

خطیب زاده تصریح کرد: ذات این رژیم در خون و خشونت و ترور است و هیچ جا پا نگذاشته مگر آنکه ترور و بمب گذاری و توطئه و کودتا در پی داشته است.

وی افزود: به همسایگان دوستانه و از مجاری مختلف تاکید کردیم که تهران حضور رژیم صهیونیستی را در نزدیکی مرزهای خود تحمل نمی کند.

آنچه در عراق اتفاق می‌افتد در سطح داخلی این کشور است

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره تحولات عراق گفت: از برگزاری انتخابات در عراق استقبال کردیم و از این که در فرآیند تکاملی و مدنی تحولات در عراق شاهد همین انتخابات بودیم استقبال می‌کنیم و این اتفاق مبارکی است.

خطیب زاده افزود: البته آنچه در عراق اتفاق می‌افتد در سطح داخلی این کشور است و به مردم و احزاب این کشور مربوط می‌شود اما آنچه به ایران مربوط است این است که ما از انتخابات به عنوان یکی از قدم های تکامل در ساخت روابط دیپلماتیک در عرصه بین المللی استقبال می کنیم.

خبر سفر هیئتی از عربستان سعودی به ایران تایید نمی‌شود

 وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت: در خصوص آنچه که در میز مذاکرات بین ما و عربستان صورت گرفته و صورت می‌گیرد، اجازه بدهید در همان میز مذاکرات گفت و گوها جلو برود. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: آنچه برخی رسانه‌ها می‌گویند بیشتر گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است در خصوص تایید یا عدم تایید آن اظهار نظر نمی‌کنم اما خبر سفر هیئتی از عربستان سعودی به جمهوری اسلامی ایران تایید نمی‌شود.

نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان گفت: ما چهارشنبه هفته آینده در تهران میزبان وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان خواهیم بود و برای اولین بار نشست وزیران خارجه به صورت حضوری در تهران برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به ایران خواهند آمد و ما اجلاس یا نشست یک روزه را خواهیم داشت. برنامه مفصلی تدارک دیده شده و اصحاب رسانه و خبرنگاران توسط وزارت امور خارجه هماهنگ می‌شود و جزئیاتش را طی روزهای آینده همکاران من خدمت شما خواهند گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: دستور کار نشست تهران ادامه گفت و گوهایی است که در دور اول به صورت مجازی برگزار شد. وزیران شش کشور متمرکز خواهند بود براین که چگونه می‌توانند به تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان با حضور همه اقوام و همچنین آینده صلح و امنیت در افغانستان کمک کنند.

117

 

کلیدواژه