مهر 27, 1400 11:14 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 14:28 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور با بیان اینکه امت اسلامی باید با یکدیگر متحد باشند، گفت: فکر تقریب و وحدت امت اسلامی که امام و رهبری بر آن تأکید دارند یک حرکت راهبردی و ضروری در جهان اسلام است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۷ مهرماه) در آیین گشایش سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی در جهان اسلام اقدامات عملی کرد و این اقدامات در کنار اقدامات علمی آیت‌الله تسخیری رفع شبهات از مسائل کرد. حرکت آنها حرکت ماندگار، تقریبی و ارزشمند بود.

وی با بیان اینکه امت اسلامی باید با یکدیگر متحد باشند، افزود: فکر تقریب و وحدت امت اسلامی که امام و رهبری بر آن تأکید دارند یک حرکت راهبردی و ضروری در جهان اسلام است.

رئیس جمهور محور وحدت را پیامبر اسلام (ص) دانست و بیان کرد: رمز وحدت در جامعه اسلامی توجه به سیره اهل بیت (علیهم‌السلام) است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با تأکید بر اینکه در جامعه اسلامی نباید هیچ سخنی بر خلاف وحدت گفته شود، گفت: از عناصر مهم امت؛ دارای هدف مشترک، حرکت و پویایی است و امت حق ندارد درجا بزند و قفل شود. آنچه از امت برداشت می‌کنیم، حرکت و مقتدای امت است مقتدای ما رسول خدا (ص) است.

وی بیان کرد: امت اسلامی باید به مقصد واحد یعنی آزادی از نظام سلطه فکر کند.

رئیس جمهور ادامه داد: بعد از دو قطبی شدن جهان پس از جنگ جهانی دوم و پس از تک قطبی شدن جهان بعد از فروپاشی شوروی نظام سلطه تنها یک قدرت در مقابل خود می‌دید و آن اسلام بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه جمعیت عظیم مسلمانان فرصتی در جهان اسلام است، اظهار کرد: گرایش جوانان ما به دین بیشتر از گذشته است. ادعا‌های غرب در طول این سال‌ها و قرن‌ها با شکست مواجه شده است. فرهنگ و نظامات غربی رنگی برای جوانان ندارد. اگر دیروز جوان آرزو می‌کرد در فرهنگ غربی قرار بگیرد، امروز جوانان چنین خواسته‌ای ندارند. شاهد بیداری اسلامی در منطقه هستیم.

رئیس جمهور گفت: امت اسلامی بیدار شده است. این نشست برای برنامه ریزی بیداری اسلامی بسیار نقش دارد. بیداری اسلامی نباید به سردی گراید. دقیقا باید نسبت به توطئه‌ها و انحرافات فهم درستی وجود داشته باشد. برخی در ابتدا داعش را درست درک نکردند. همان موقع رهبر معظم انقلاب گفتند جنس کار داعش جنس کار صهیونیست‌‎هاست و معلوم شد آنها ریشه آمریکایی و صهیونیستی دارند و رسماً وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ما داعش را ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: امروز در لبنان و افغانستان شاهد توطئه هستیم که فهم آن مهم است. روشنگری علما درباره توطئه‌ها مصونیت بخش جوانان اسلام است.

رئیس جمهور گفت: ما دنبال ایجاد ثبات و دشمن دنبال ایجاد بی ثباتی است. راهبرد ما ایجاد وحدت و راهبرد دشمن تفرقه در جهان اسلام است. وحدت شکنی حرکت در جهت راهبرد دشمن است‌؛ بنابراین باید بر اتحاد امت اسلامی تأکید کنیم.

112

 بیشتر بخوانید: 

 آغاز کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران 

دبیرکل مجمع تقریب: استکبار جهانی تلاش دارد با ایجاد جنگ حضورش را در منطقه موجه کند

 

کلیدواژه