مهر 27, 1400 12:35 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]

نیویورک- ایران پرس: رایزن جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، اقدامات مستمر غیرقانونی رژیم صهیونیستی را نقض آشکار قانون بین الملل، منشور سازمان ملل، قانون بشردوستانه و قانون بین المللی حقوق بشر اعلام کرد. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی حاجیلاری، رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل در نشست «حاکمیت مردم فلسطین در سرزمین اشغالی فلسطین، از جمله شرق بیت المقدس، و (حاکمیت) جمعیت عربِ بخش اشغالی جولان سوریه بر منابع طبیعی شان» گفت: اقدامات غیرقانونی اسرائیل تا امرو در فلسطین اشغالی ادامه دارد.

وی افزود: این اقدامات غیرقانونی شامل تداوم خشونت و توسل به زور، بازداشت‌های خودسرانه و بدرفتاری، تخریب و توقیف املاک و تاسیسات، فعالیت‌های غیرقانونی و تجاوزکارانه شهرک سازی به همراه خشونت شهرک نشینان، تغییر مکان اجباری جمعیت، کشتن غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان، محروم کردن از دسترسی به منابع طبیعی و بسیاری فعالیت‌های دیگر است.

حاجیلاری تصریح کرد: تداوم محاصره غیرقانونی به منزله مجازات جمعی بوده است، که قانون بین الملل آن را منع می‌کند. بیماری همه گیر کرونا و پیامد اقتصادی آن عواقب اجتماعی و اقتصادی اشغال را دشوار و در نتیجه شرایط زندگی بدتری برای فلسطینی‌ها ایجاد کرده است.

رایزن جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل درباره جولان سوریه نیز گفت: رژیم اسرائیل به اشغال جولان سوریه در چند دهه گذشته ادامه داده و از زمین، آب، و منابع طبیعی بخش اشغالی جولان سوریه به نفع خود بهره برداری کرده است. ما جولان را بخش جدایی ناپذیر از خاک جمهوری عربی سوریه می‌دانیم و همه اقدامات این رژیم اشغالگر نامشروع را برای تضعیف تمامیت ارضی سوریه به شدیدترین نحو ممکن محکوم می‌کنیم.

112

کلیدواژه