مهر 28, 1400 18:11 Asia/Tehran [Updated: مهر 28, 1400 18:26 Asia/Tehran]
  • مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی به امام راحل ادای احترام کردند

تهران- ایران پرس: مهمانان خارجی شرکت کننده در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی شامگاه امروز (چهارشنبه) به مقام شامخ بنیانگذار انقلاب اسلامی ادای احترام کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حجت الاسلام «حمید شهریاری» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از علمای 11 کشور اسلامی به همراه تعدادی از مهمانان خارجی شرکت کننده در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با شعار «اتحاد اسلامی؛ صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام» شامگاه چهارشنبه به مقام شامخ امام (ره) ادای احترام کردند.

شرکت کنندگان در این مراسم، ضمن نثار تاج گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ بنیانگذار انقلاب اسلامی ادای احترام کردند.

سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی 27 مهر تا 2 آبان هم‌زمان با هفته وحدت برگزار می‌شود. هدف از برگزاری کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، ایجاد اتحاد و همبستگی در بین مسلمانان، همفکری علماء و دانشمندان جهت تقریب دیدگاه‌های علمی و فرهنگی آنان و نیز بررسی و ارائه راهکارهای عملی جهت دستیابی به وحدت اسلامی و تشکیل امت واحده در جهان اسلام و حل مسائل و مشکلات مسلمانان و ارائه راه‌ کارهای مناسب در این خصوص است.

برای صدها نفر از نخبگان، اندیشمندان، علماء، فرهیختگان، اساتید دانشگاه های ایران و جهان اسلام و در مجموع برای 65 کشور از سوی دبیرخانه این کنفرانس، دعوتنامه فرستاده شده تا فیلم سخنرانی خود را برای شرکت در کنفرانس ارسال کنند.

دست اندرکاران کنفرانس می گویند امسال سعی کردیم اندیشمندانی از تمام مناطق جغرافیایی مانند آمریکای جنوبی، آفریقا، جنوب شرق آسیا، آسیای میانه و قفقاز مشارکت داده شوند و  قرار است این سخنرانی ها در فضای مجازی به نشانی iuc.taqrib.ir به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی بارگذاری شود.

کنفرانس سی و پنجم دارای دو بخش علمی و اجرایی است که در بخش اجرایی کارگروه های محتوا و اطلاعات ملی، محتوا و اطلاعات بین المللی، تدوین و تولید و کارگروه رسانه و تبلیغات فعالیت می کنند.

این کنفرانس دارای هشت محور و موضوع است که شامل کنفرانس جنگ و صلح عادلانه، اخوت اسلامی و مبارزه با تروریسم، آزاد اندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیری و افراطی گری، همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش ها و منازعات، احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین، تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی، فلسطین و مقاومت اسلامی و بزرگداشت آیت الله محمدعلی تسخیری است.

مجمع تقریب مذاهب اسلامی از سال 1369 به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده و تاکنون 34 دوره از کنفرانس وحدت برگزار شده است که اولین تا چهارمین کنفرانس وحدت قبل از تشکیل مجمع تقریب مذاهب در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد و از آن پس کارهای قریبی و مسائل مربوط به وحدت جهان اسلام جزو وظایف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی قرار گرفت.

117

 

کلیدواژه