آبان 04, 1400 10:35 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • خطیب ‌زاده: دومین نشست همسایگان افغانستان فردا در تهران برگزار می‌شود

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه از برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سعید خطیب‌ زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری  امروز سه شنبه  از برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه در تهران خبر داد و گفت: " سید ابراهیم رئیسی " رئیس جمهوری ایران فردا ( چهارشنبه ) این نشست را افتتاح می کند  و در آن سخنرانی خواهد کرد. 

خطیب‌ زاده افزود: اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان فردا با حضور ۶ کشور همسایه افغانستان به اضافه روسیه به صورت حضوری برگزار می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: وزیران خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه به صورت آنلاین در این نشست حضور خواهند داشت البته نمایندگان این دو کشور به صورت حضوری در این نشست در محل وزارت خارجه شرکت می‌کنند.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: سفیران کشورهای ‌مستقر هم فردا در این نشست حضور خواهند داشت.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، در این جلسه  تلاش می‌شود بیانیه‌ای به اجماع کشورهای همسایه برسد.

خطیب زاده گفت: فردا " انتونیو گوترش "  دبیرکل سازمان ملل هم پیامی به این نشست صادر خواهد کرد و این پیام دبیرکل سازمان ملل برای نشست تهران به این معنا است که جمهوری اسلامیر ایران  کانون دیپلماسی فعال در منطقه خواهد بود که برای کمک به صلح و ثبات در منطقه قدم برمی‌دارد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، فردا نگاه‌ها به تحقق اراده مردم افغانستان و آینده این کشور معطوف خواهد بود و  آنچه که مردم افغانستان از کشورهای مثل جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند، این است که کمک کنند اراده آنها محقق شود.

خطیب زاده تصریح کرد: امروز در ایران  میزبان چهار میلیون از اتباع  افغانستان هستیم .

112

بیشتر بخوانید:

معرفی نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان 

روسیه در نشست تهران درباره افغانستان شرکت می‌کند

کلیدواژه