آبان 04, 1400 13:08 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1400 13:12 Asia/Tehran]
  • گسترش همکاری؛ محور سفر هیات عالی رتبه ترکمنستان به ایران

ایران پرس: هیاتی ۲۳ نفره از مقامات عالی رتبه ترکمنستان با هدف توسعه و گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران، به تهران سفر کرده است.

"رشید مردف" معاون رییس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه جمهوری ترکمنستان ریاست این هیات بلندپایه را در سفر به تهران برعهده  دارد.

ملاقات هایی در چارچوب این سفر بین مقام های دو کشور از جمله با  حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و جواد اوجی وزیر نفت ایران در موضوعاتی نظیر سرمایه‌گذاری، همکاری گمرکی، نفت و گاز، پزشکی و درمانی، حمل و نقل، علمی و فرهنگی و همچنین همکاریهای بین‌استانی و بین‌شهری انجام خواهد شد.

همچنین قرار است در قالب شانزدهمین اجلاس همکاریهای اقتصادی بین ایران و ترکمنستان ، سند یادداشت تفاهمی با همین موضوعات به امضای مسوولان دو کشور برسد. 

ایران و ترکمنستان از جهات مختلف برای یکدیگر حائز اهمیت هستند.  دین اسلام ، وجود مرز‌های طولانی بین دو کشور، ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور به ویژه در بخش نفت و گاز و عضویت در سازمان همکاری اقتصادی (اکو) از جمله وجوه مشترک ایران و ترکمنستان است.

ترکمنستان به آب های آزاد راه ندارد و این موضوع باعث شده است تا مسیر ارتباطی ایران برای آن کشور حائز اهمیت باشد. نقش ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه نیز برای ترکمنستان مهم است و دو کشور دغدغه های مشترک در زمینه مبارزه با افراطی گری و تروریسم در منطقه دارند. ایران همچنین خریدار گاز ترکمنستان بوده است و می تواند مسیر ترانزیت برای انتقال گاز این کشور به کشورهای اروپایی باشد.

افتتاح خط آهن مشهد- سرخس - تجن و خط آهن بافق- بندرعباس اقدامات مهمی در جهت توسعه‌ ارتباطات و تجارت بین ایران و کشور‌های آسیای مرکزی، به ویژه ترکمنستان محسوب می شود. ایران و ترکمنستان همچنین در پروژه‌های فنی و مهندسی همکاری دارند و ایران سرمایه گذاری‌هایی در این زمینه در ترکمنستان انجام داده است.

گسترش و تعمیق مناسبات دوجانبه تهران و عشق آباد همواره مورد تاکید مقامات دو کشور بوده و در دیدار اخیر روسای جمهوری دو کشور در شهر دوشنبه نیز به آن اشاره شد.  "سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران 17 سپتامبر در دیدار «قربانقلی بردی محمداف» رییس جمهوری ترکمنستان، روابط دوستانه و برادرانه دوکشور را فراتر از روابط دو همسایه خواند و گفت: تهران و عشق آباد ظرفیت‌های خوبی برای تقویت تعاملات و تعمیق روابط دوجانبه دارند.

رییس جمهوری ترکمنستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط دوستانه کشورش با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: بنا داریم برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور، به شکل منظم دنبال شود.

بدیهی است، سفر هیات عالی رتبه ترکمنستان به تهران، برگزاری شانزدهمین اجلاس همکاریهای اقتصادی ایران و ترکمنستان و همچنین امضا سند یادداشت تفاهم در این زمینه می تواند، موجب فعال تر کردن ظرفیت های ترانزیتی و ارتقای سطح تعاملات اقتصادی و تجاری بین دو کشور شود.

 نویسنده: حسن عقیقی سلماسی

112

 بیشتر بخوانید:

گفتگوی تلفنی وزیر خارجه ترکمنستان با امیرعبداللهیان

 

کلیدواژه