آبان 04, 1400 15:13 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای پاکستانی خود تصریح کرد: باور داریم تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان به‌عنوان مهمترین راهکار سیاسی پیش روی همه ما قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان امروز سه شنبه  پس از دیدار و گفتگو با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در نشست خبری در تهران گفت: تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان به عنوان مهمترین راهکار سیاسی پیش روی قرار دارد و  کماکان تماسهای خود را با همه طرفها در افغانستان دنبال می کنیم.

وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه برای کمک به افغانستان در راستای برون رفت از وضعیت کنونی تمامی گذرگاههای مرزی ایران، برای تجارتهای مرزی با افغانستان باز است گفت: برای تسهیل در ارسال کمکهای انساندوستانه از طریق مرزهای ایران به کشور افغانستان آمادگی کامل داریم.

وی تصریح کرد: هر چقدر بتوانیم وضعیت اقتصادی و معیشتی و ارسال کمکهای انساندوستانه سایر کشورها به افغانستان را تسهیل کنیم، در آستانه فصل سرما با موج کمتری از پدیده آوارگان به سمت مرزهای همسایگان افغانستان مواجه خواهیم بود.

امیرعبداللهیان گفت: همکاری های ایران با افغانستان در بازارهای مرزی ادامه پیدا خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با کشور دوست و برادر، پاکستان توافق کردیم که در نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان که فردا (چهارشنبه) در تهران برگزار خواهد شد، پیام واحدی را برای مردم افغانستان، برای جامعه جهانی و برای هیات حاکمه سرپرستی و موقت افغانستان داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: تلاش می کنیم با ادبیات مشترک و با درکی مشترک برای برون رفت از شرایط پیچیده کنونی در منطقه به تلاش های جمعی خودمان ادامه بدهیم.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز در این نشست تاکید کرد: مردم افغانستان شایسته صلح و آرامش هستند و به اندازه کافی در رنج بودند. الان حضور ما در اینجا برای این است که پیام صریح را به افغان‌ها بدهیم که ما به‌عنوان همسایگان در کنار شما هستیم.

وزیر امور خارجه پاکستان  که برای شرکت در نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در صدر هیات دیپلماتیک به تهران سفر کرده است، امروز سه شنبه  مورد استقبال رسمی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت.

وزیران خارجه ایران و پاکستان،  سپس درباره مسائل دوجانبه و امور مرزی مشترک تبادل نظر کردند.

قریشی فردا (چهارشنبه) در نشست یک روزه همسایگان افغانستان حضور خواهد یافت. این نشست با حضور وزیران خارجه شش کشور همسایه افغانستان، بعلاوه روسیه برگزار خواهد شد. 

 

کلیدواژه