آبان 05, 1400 01:06 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 14:28 Asia/Tehran]

رئیس جمهور  سه‌شنبه شب در دیدار "رشید مردوف" وزیر خارجه ترکمنستان، با اشاره به اراده جدی مسئولان عالی‌رتبه دو کشور برای گسترش هر چه بیشتر سطح روابط دوجانبه‌، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: تقویت مناسبات دوجانبه می‌تواند به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازنده‌ دو کشور در راستای صلح و ثبات در منطقه بینجامد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، "سید ابراهیم رئیسی" در این دیدار با قدردانی از همکاری و حمایت ترکمنستان برای عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای، افزود، مناسبات ایران و ترکمنستان فراتر از روابط سیاسی و اقتصادی، از علاقه قلبی و اعتقادی بین دو ملت نشأت می‌گیرد و باید روز به روز سطح این روابط افزایش یابد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ظرفیت گسترش روابط تهران – عشق‌آباد بسیار فراتر از سطح کنونی است، خاطرنشان کرد، افزایش سطح روابط با فعال کردن ظرفیت‌های همکاری در حوزه‌های مختلف به ویژه ترانزیت و انرژی، به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه است.

رئیسی درباره موضوع افغانستان هم گفت: باید در مسیر ایجاد صلح و امنیت و شکل‌گیری دولتی فراگیر در افغانستان که همه اقوام و جریانات سیاسی این کشور را نمایندگی کند، تلاش کنیم.

وزیر  خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار با بیان اینکه کشورش خواهان برقراری روابط همه جانبه، تحکیم و تعمیق روابط تهران – عشق‌آباد است، گفت: ایران را کشور برادر و دوست خود می‌دانیم و با جدیت به دنبال افزایش سطح روابط و همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، حمل و نقل و بازرگانی هستیم.

"رشید مردوف" همچنین با اشاره به اهمیت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور، خاطرنشان کرد، ترکمنستان از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در موضوع افغانستان حمایت می‌کند و آمادگی دارد در همه سطوح منطقه‌ای، مناسبات و همکاری‌های نزدیکی با تهران داشته باشد.

120