آبان 05, 1400 11:34 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان در نشست همسایگان افغانستان در تهران ابراز امیدواری کرد که این نشست با صدای واحد، پیامی مشترک هم به جامعه جهانی و کشورهای منطقه و هم داخل افغانستان ارسال کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیر عبداللهیان امروز چهارشنبه در دومین نشست همسایگان افغانستان با بیان اینکه از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کنیم، تاکید کرد: مسئولیت امنیت شهروندان افغانی و مرزها با همسایگان در درجه اول با هیئت حاکمه سرپرستی در کابل هست و همگان باید برای برون رفت از وضعیت موجود به افغانستان کمک کنیم.

 وزیر امور خارجه در ادامه احترام به حاکمیت، حفظ تمامیت و ارضی عدم دخالت در امور دیگران را جزو اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: اگر امروز در جلسه تهران پیام قوی برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان ارسال می‌شود، به خاطر توجه به تاریخ و نقش آحاد مردم افغانستان در مقابله با اشغالگری و چالش های دهه‌های اخیر است.

 امیر عبداللهیان تصریح کرد: برون‌رفت از بحران اخیر در افغانستان نیاز به انسجام داخلی، به کارگیری همه ظرفیت‌ها و بهره گیری از استعدادهای بالای کشورهای افغانستان هست. معتقدیم در وهله اول باید همه همسایگان و به موازات آن جامعه جهانی توجه ویژه‌ای به وضعیت سیاسی انسانی، گسترش تروریسم، قاچاق مواد مخدر، رعایت حقوق بشر و زنان در شرایط کنونی افغانستان داشته باشند.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات فعلی افغانستان ریشه در مداخلات خارجی دارد و آمریکا باید با صدای بلند مسئولیت خود را در قبال فجایعی که در دو دهه گذشته در افغانستان به بار آورده بپذیرد و در مقابل آن برای برون‌رفت ملت بزرگ افغانستان از چالش‌ها و آلام مردم این کشور اقدامات جدی در کنار تلاش‌های جامعه جهانی داشته باشد و مسئولیت خود را به صراحت در این رابطه بپذیرد.

112

 بیشتر بخوانید: 

دومین نشست همسایگان افغانستان در تهران | پخش زنده از ایران پرس

 تهران، میزبان اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان

کلیدواژه