آبان 09, 1400 18:01 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت مصمم است از تولید کنندگان داخلی به طور جدی حمایت کند، گفت: توانمندی، ظرفیت و دانش تولیدکنندگان ایرانی در بخش لوازم خانگی بالاست و این ظرفیت‌ها ایجاب می‌کند که محصولات ایرانی جایگاه واقعی خود را در بازارهای رقابتی منطقه پیدا کنند.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری ایران پرس، محمد مخبر که روز پنجشنبه هفته گذشته به صورت سرزده به بازار امین حضور تهران رفته و پای گلایه‌ها و مشکلات فروشندگان و خریداران نشسته بود، امروز مسائل و مشکلات آنها را با تولید کنندگان اصلی این بازار مطرح و کرد و خواستار چاره اندیشی برای این مشکلات شد.

وی در این جلسه که مدیران ۱۵ تولیدکننده اصلی بازار لوازم خانگی و تعدادی از مدیران صنفی و دولتی حضور داشتند، اظهار داشت: حمایت از بخش تولید با هدف منتفع شدن مردم صورت می‌گیرد. بنابراین تولید کنندگان باید افزایش کیفیت و کاهش قیمت را به صورت توامان مدنظر قرار دهند.

معاون اول رییس جمهور از مدیران شرکت های تولید کننده لوازم خانگی خواست نیازها، انتظارات و مطالبات خود از دولت را احصا و ارائه کنند تا دولت بتواند حمایت‌های لازم از این صنعت را در دستور کار خود قرار دهد تا شاهد تقویت تولید این محصولات و در عین حال کاهش قیمت، بهبود کیفیت و به تبع آن رضایتمندی مردم باشیم.

وی افزود: خواسته دولت این است که شرکت های تولید کننده لوازم خانگی بتوانند ضمن توجه ویژه به اهمیت صادرات، در سطح منطقه سرآمد باشند و برندهای ایرانی ظرف مدت چند سال، علاوه بر تامین نیازهای داخلی، بازار کشورهای همسایه را نیز در اختیار بگیرند.

 مخبر با بیان اینکه صنعتی که رقابت نداشته باشد محکوم به شکست است، افزود: صنعت تولید لوازم خانگی باید خود را در معرض رقابت چه در داخل و چه در خارج از کشور قرار دهد چرا که ارتقاء و رشد از طریق رقابت ایجاد می شود.

معاون اول رییس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز خواست تا ساز و کار و برنامه ریزی دقیقی برای تسهیل صادرات محصولات لوازم خانگی تدوین و بسترهای لازم را برای توسعه صادرات این محصولات فراهم کند.

وی همچنین با اشاره به توانمندی دانشگاه‌های کشور در تولید قطعات و مواد اولیه مورد نیاز صنایع خاطرنشان کرد: باید رابطه صنعت و دانشگاه گسترده تر شود تا مواد اولیه و قطعات مورد نیاز صنایع و به ویژه لوازم خانگی با اتکاء به توانمندی داخلی تامین شود.

معاون اول رییس جمهور سرمایه گذاری برای بهبود کیفیت و افزایش تولید را لازمه حضور صنعت لوازم خانگی در بازارهای بین المللی دانست و افزود: شرکت های تولید لوازم خانگی باید با اتکا به اعتمادی که مردم به برندهایشان دارند، مردم را در سرمایه گذاری مشارکت دهند و با هدایت نقدینگی موجود در جامعه، خط تولید خود را گسترش دهند و دولت نیز با جدیت از این سرمایه گذاری حمایت می کند.// 114

کلیدواژه