آبان 14, 1400 11:45 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران از 210 کیلو عبور کرد

تهران- ایران پرس: سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد، ذخایر اورانیوم 20 درصد کشور از 210 کیلو عبور کرده و تاکنون نیز 25 کیلو اورانیوم 60 درصد تولید شده است.

به گزراش خبرگزاری ایران پرس، «بهروز کمالوندی» در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای هسته ای ایران در تهران در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به پیشرفت های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری هسته ای گفت: ما هر چه در فناوری‌های پیشرفته مثل هسته ای و نانو دستاورد و توانمندی داریم، بازدارندگی ایجاد می کند. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه کشورهای استکباری الان اذعان کرده اند که دیگر نمی‌توانند صنعت هسته ای را از جمهوری اسلامی ایران بگیرند، تصریح کرد: آنها می دانند این صنعت نقطه حساس و کلیدی است، لذا تلاش می کنند جمهوری اسلامی ایران را از یک مولفه مهم قدرت، این چنین محروم کنند، موضوع هسته ای را سیاسی کرده‌اند و اتهام می زنند که دنبال سلاح هستیم، در حالی که خودشان سلاح دارند و استفاده کرده‌اند. 

کمالوندی با اشاره به اینکه آمریکایی ها از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون به دنبال برگرداندن سلطه خودشان بوده اند،تاکید کرد:آمریکا هم اکنون در سراشیبی افول است و هیچوقت بخصوص در منطقه این قدر ضعیف نبوده است و ایران روز بروز قوی تر می‌شود.

نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای ایران تحت عنوان نمایشگاه «در مسیر پیشرفت» عصر روز چهارشنبه  با حضور «سید محمد حسینی»  معاون پارلمانی رییس‌جمهور، «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی و اساتید دانشگاه‌ها و جمعی از دانشجویان در مرکز شهید فخری‌زاده مجتمع 13 آبان سازمان بسیج دانشجویی (لانه جاسوسی) افتتاح شد.

در این نمایشگاه بخشی از دستاوردهای مهم و قابل عرضه صنعت هسته‌ای کشور از جمله در حوزه‌های کاربرد پرتوها، کشاورزی هسته‌ای، سانتریفیوژهای صنعتی و پزشکی، رادیوداروهای تشخیصی و درمانی، لیزر پزشکی جراحی پروستات، چرخه سوخت هسته‌ای، تولید آب سنگین و دوتره، تولید کیک زرد، مجتمع سوخت، ژئوفیزیک هوابرد، گداخت هسته‌ای و نیروگاه اتمی بوشهر به همراه زنجیره 10 تایی سانتریفیوژ IR1، ماکت آبشار سانتریفیوژ، کیت غربالگری، ماکت واحد تولید استون دوتره، ماکت فناوری کوانتوم و اندازه گیرهای هسته‌ای چگالی سنج، سطح سنج و اسکنر برج‌های تقطیر در صنایع پتروشیمی به نمایش در آمده است.

نمایشگاه «در مسیر پیشرفت» تا 19 آبان ماه همه روزه از ساعت 10 صبح تا 18 در معرض دید عموم مردم قرار می‌گیرد.

117

کلیدواژه