آبان 19, 1400 13:38 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • عکس آرشیوی
    عکس آرشیوی

دهلی نو- ایران پرس: دبیر شورای عالی امنیت ملی با «ناندرا مودی» نخست وزیر هند دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «علی شمخانی» که برای شرکت در سومین نشست گفت وگوی امنیت منطقه‌ای به هند سفر کرده است؛ پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) با ناراندا مودی نخست وزیر هند دیدار و گفت وگو کرد.

شمخانی در این دیدار که با حضور دسته‌جمعی روسای هیئت‌های حاضر در نشست دهلی‌ انجام شد، گفت: این اجلاس که به ابتکار ایران بوده به شکل موفقیت‌آمیزی تداوم یافته است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به لزوم تحقق اهداف رهبران دو کشور ایران و هند در روابط دو جانبه بر اهمیت چابهار در روابط منطقه‌ای و مسیر ترانزیتی شمال-جنوب تأکید کرد.
شمخانی با بیان اینکه واقعیت میدانی افغانستان بعد از بیست سال اشغال به دست آمریکا تصویری کاملاً تلخ و سیاه است و مصائب مردم افغانستان، اوضاع منطقه را پیچیده کرده، بر لزوم حل و فصل این مسئله در چارچوب نشست امنیت منطقه‌ای تاکید کرد.
مودی نخست‌وزیر هند نیز در این دیدار، ضمن تشکر از حضور هیأت‌ها در شرایط کرونایی، با ابراز نگرانی از اوضاع افغانستان بر کار دسته‌جمعی و هم‌فکری در این رابطه تأکید کرد.
او تروریسم را درد مشترک همه منطقه عنوان نمود و ابراز امیدواری کرد تا هرچه زودتر با آقای رییسی رئیس جمهوری کشورمان دیدار کند. 

سومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای از امروز در دهلی نو با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی ایران، روسیه، چین، هندوستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و قرقیزستان آغاز شد.

در این نشست آخرین تحولات امنیتی منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

این اجلاس با ابتکار جمهوری اسلامی ایران و برگزاری اولین نشست در سال 1397 برای بررسی بحران افغانستان در تهران پایه‌گذاری شده بود.

117

بیشتر بخوانید:

شمخانی در نشست گفت وگوی امنیت منطقه‌ای در دهلی نو: تروریسم، فقر و مهاجرت سه نگرانی اصلی درباره افغانستان است

آغاز سومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای با حضور ایران در هند

کلیدواژه