آبان 29, 1400 10:18 Asia/Tehran [Updated: آبان 29, 1400 10:26 Asia/Tehran]
  • تولید 20 میلیون دز واکسن رازی کووپارس تا پایان سال جاری

تهران- ایران پرس: معاون موسسه واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه تاکنون پنج میلیون دز واکسن رازی کووپارس تولید کرده‌ایم، گفت: در تلاش هستیم با صدور مجوز مصرف اضطرار، تا پایان سال، 20 میلیون دز واکسن دیگر تولید کرده و در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدحسین فلاح» روز شنبه در گفت وگویی اظهار داشت: زمان توزیع عمومی واکسن کرونا رازی کووپارس در سطح کشور وابسته به تصمیم وزارت بهداشت است و زمانی‌که قرارداد منعقد و واکسن پیش خرید شود، می‌توان واکسن را در مراکز مختلف از طریق شبکه‌های بهداشت توزیع کرده و در اختیار عموم مردم در نقاط مختلف کشور قرار داد.

معاون موسسه واکسن و سرم سازی رازی از نگارش پروتکل واکسن رازی کووپارس به عنوان دز بوستر (دز تقویتی) برای تزریق به سالمندان و کادر درمان و عموم مردم خبرداد و گفت: پس از نگارش پروتکل و دریافت مجوز لازم، واکسن رازی به عنوان دز بوستر (دز تقویتی) همه واکسن‌ها تا یک ماه آینده استفاده می شود.

فلاح در مورد تزریق واکسن رازی کووپارس به افراد زیر 18 سال اظهار داشت: سازمان غذا و دارو اخیرا برای افراد زیر 18 سال نیز مصوبه‌ای داشته و ما نیز پروتکل 12 تا 18 سال را آماده کرده‌ایم و یک سری بخش ها را در آن مصوبه مشخص کردند که بر اساس آن مجدد پروتکل را اصلاح و به وزارت بهداشت ارسال خواهیم کرد.

واکسن رازی کوو پارس، دومین واکسن ایرانی کرونا است که با سعی و تلاش محققان ایرانی وارد کارآزمایی بالینی شد تا ضمن حفظ سلامتی هموطنان از نگرانی‌های آنان در این زمینه بکاهد.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت ترین پروتکل های داخلی درحال ساخت است. این موسسه از روش پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرده است.

مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با حدود 100 سال سابقه در تولید واکسن از اواخر اسفند 1398 پای به عرصه ساخت واکسن کرونا نهاد.

117

بیشتر بخوانید:

وزیر جهاد کشاورزی از تولید ۲۰ میلیون دز واکسن  رازی کووپارس خبر داد

کلیدواژه