آبان 30, 1400 17:31 Asia/Tehran [Updated: فروردین 03, 1401 20:51 Asia/Tehran]
  • رایزنی هیأت روس با امیرعبداللهیان و خاجی در تهران درباره اوضاع سوریه

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه و همچنین معاون وزیر خارجه این کشور با امیرعبداللهیان و خاجی در تهران درباره اوضاع سوریه به رایزنی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه و «سرگئی ورشنین» معاون وزیر خارجه این کشور که به تهران سفر کرده‌اند، امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر امور خارجه در این دیدار با تاکید بر توجه جدی دولت سیزدهم به روابط فیمابین در عرصه های مختلف، تبادل هیأت های عالیرتبه بین ایران و روسیه و همچنین گفتگوی تلفنی اخیررئیسی و پوتین روسای جمهور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را حاکی از عزم دو کشور برای توسعه همکاریهای پایدار و بلندمدت برشمرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به همکاریهای منطقه ای فیمابین، همکاریهای مشترک دو کشور در سوریه را تجربه ای کاملا موفق برشمرد که در چارچوب خواست و اراده دولت و حاکمیت سوریه شکل گرفته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین ضرورت بهره گیری از تجربه موفق همکاری مشترک دو کشور در مبارزه با تروریسم در سوریه را مورد تاکید قرار داد و استفاده از این الگو برای همکاریهای نزدیک جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با هدف ایفای نقش در حوزه های اقتصادی به منظور بازسازی سوریه و برقراری ثبات در این کشور را ضروری خواند.

لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه و ورشینین معاون وزیر خارجه این کشور نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به امیرعبداللهیان، گفتگوها و تبادل هیأت ها بین ایران و روسیه در موضوعات مختلف مورد علاقه در حوزه های دوجانبه، چندجانبه و موضوعات مربوط به سوریه را با اهمیت خواندند.

دیپلمات های روسیه با اشاره به گفتگوهای اخیر خود در دمشق آخرین وضعیت اقدامات و تحولات جانبی مربوط به سوریه در عرصه های بین المللی و با دیگر بازیگران را تشریح کردند.

این هیأت همچنین با «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی دیدار و گفت‌وگو کردند.

خاجی در این دیدار با اشاره به مبارزه مشترک ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه، بر ضرورت همکاری تنگاتنگ دو کشور در حفظ حاکمیت، بازسازی و کمک به ثبات سوریه تأکید کرد. 

مشاور ارشد وزیر امور خارجه به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای نشست سران روند آستانه اشاره کرد و اهمیت پیگیری راهکار سیاسی حل بحران سوریه در روند آستانه و استمرار گفتگو‌های سوری - سوری در چارچوب کمیته قانون اساسی سوریه را مورد تأکید قرار داد.  

مقامات روس نیز اهمیت راهکار سیاسی برای بحران سوریه و تقویت گفت‌وگوهای سوری - سوری را مورد اشاره قرار داده و نسبت به انجام دیدارها در چارچوب روند آستانه و همچنین رایزنی‌های دوجانبه، اعلام آمادگی کردند.

الکساندر لاورنتیف روز چهارشنبه هفته گذشته در دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و دو طرف درباره مسائل مختلف و همکاری‌های دو‌جانبه گفت‌وگو کرد. // 114

بیشتر بخوانید:

سفرهای دیپلماتیک به سوریه؛ شکست سیاست انزوا

کلیدواژه