آذر 07, 1400 01:00 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]

عشق آباد- ایران پرس: رئیس جمهوری اسلامی ایران شنبه شب در دیدار ایرانیان مقیم ترکمنستان در سفارت ایران در عشق آباد، تاکید کرد، دولت ایران به دنبال گسترش روابط با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه و منطقه است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،  "سید ابراهیم رئیسی" در این دیدار با بیان اینکه کشورهای همسایه و منطقه به خدمات و تولیدات ایرانی علاقه و اعتماد دارند افزود، باید از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین به اشتراکات فرهنگی، تاریخی، دینی و قلبی دو ملت ایران و ترکمنستان اشاره کرد و اظهار داشت، ایران و ترکمنستان فراتر از رابطه دوستی و برادری، رابطه خویشاوندی و ارتباط قلبی، عقیدتی، فرهنگی و تمدنی با یکدیگر دارند.

رئیسی در ادامه با اشاره به گفت وگو های نسبتا مفصل خود با رئیس جمهور ترکمنستان در فرودگاه عشق آباد، گفت: "در این گفت و گوی طولانی بر تصمیم و اراده دو طرف مبنی بر گسترش و توسعه هر چه بیشتر روابط تاکید کردیم و مصمم هستیم با رفع موانع، سطح همکاری‌ها و تبادلات دو کشور به حد قابل قبول برسد."

رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح یکشنبه نیز برنامه ملاقات با تجار ایرانی مقیم ترکمنستان را دارد.

"سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی همتای ترکمنستانی و به منظور شرکت در پانزدهمین اجلاس ‏سران سازمان همکاری اقتصادی "اکو"،  به عشق آباد، پایتخت ترکمنستان سفر کرده است.

پانزدهمین نشست سران اکو قرار است امروز (یکشنبه) در عشق آباد برگزار شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با حضور و سخنرانی در اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی "اکو"، مواضع و پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقویت مناسبات منطقه ای و بین المللی و بویژه رفع موانع و افزایش سطح  همکاری ها و تبادلات اقتصادی  کشورهای عضو سازمان اکو را تشریح و تبیین خواهد کرد.

رئیسی همچنین در این سفر ضمن دیدار با همتایان شرکت ‌کننده در این اجلاس، راه های توسعه و تعمیق روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. 

"اکو" سازمان منطقه‌ای دولتی است که در سال 1985 از سوی ایران، پاکستان و ترکیه با هدف پیشبرد همکاری‌های اقتصادی، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس شد. در سال 1992 سازمان همکاری اقتصادی، عضویت هفت کشور جدید شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان را نیز پذیرفت.

120

کلیدواژه