آذر 07, 1400 14:20 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • سفر به روستای «باغو»؛ تجربه‌ای متفاوت در جزیره کیش

کیش- ایران پرس: وقتی حرف از سفر به جزیره کیش باشد؛ ذهن مسافر ناخودآگاه راهی ساحل آرام و آب های نیلگون خلیج فارس می شود؛ تفریحات و بازی‌های دریایی و همین‌طور مراکز خرید و پاساژهای متعددی که هر روز شاهد رفت‌وآمد و خرید مسافران و مشتریان است.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری ایران پرس، این قطب گردشگری کشورمان اما به جز ظواهر مدرن و زیبای شهری آن، مکان‌هایی تاریخی در خود دارد که تاریخ و زندگی مردمان بومی جزیره کیش را به تصویر می‌کشند. یکی از این بخش‌های تاریخی و جاهای دیدنی کیش «روستای باغو» است. 

روستای باغو در جنوب غربی جزیره واقع است. می‌گویند؛ نام این روستا از نام پیرزنی به نام «ننه باغو» گرفته شده که زمانی که کیش در تصرف پرتغالی‌ها بود، در این روستا زندگی می‌کرد. در برخی از منابع از داستان این پیرزن با نام «افسانه ننه باغو» یاد شده است.

روستای باغو محیطی بومی دارد؛ مسجد قدیمی و درختان لور (انجیر معابد) از دیدنی های تاریخی روستاست، همچنین آبشخورهایی مخصوص آهوان زیبای جزیره نیز در روستای باغو ساخته شده که باعث حضور بیشتر این آهوها در این منطقه می‌شود.

نام مسجد قدیمی باغو، النبی (ص) است و ساخت آن به سال ۹۸۱ هجری قمری برمی‌گردد.

یک مسجد نسبتا کوچک ولی بسیار زیبا که گردشگران در هنگام ورود به روستا در کنار آن توقف می‌کنند؛ در کنار این مسجد چاه آبی قدیمی نیز قرار دارد.

 

این مسجد تاریخی دارای یک مناره است و دیوار خارجی آن بسیار کوتاه است؛ به‌طوری که حیاط آن از بیرون هم به‌راحتی دیده می‌شود. 

تالار مضیف بومگردی باغو

 

روستای باغو همچنین اقامتگاه بوم‌گردی دارد که با همت «شیخ حسن» از بومیان کیش اداره می شود. مسافران در بومگردی باغو با چای کرک و شیرینی های سنتی روستا پذیرایی می شوند و در تالاری به نام «مضیف» می توانند وعده های غذایی بومی که زنان روستا طبخ کرده اند؛ میل کنند. // 114

کلیدواژه