آذر 08, 1400 11:36 Asia/Tehran [Updated: دی 28, 1400 21:36 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای تامین امنیت خود انجام می دهد.

«سعید خطیب زاده» در نشست خبری هفتگی خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به خبرنگار ایران پرس و در واکنش به ادعای اخیر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مبنی بر استفاده ایران از چابهار و قشم برای حملات پهپادی گفت: هیچکس نمی تواند به امنیت ایران، جغرافیای خلیج فارس و امنيت پيرامونی آن خدشه وارد كند.

خطیب زاده با بی ارزش خواندن این ادعاها افزود: ایران هر کاری که می تواند برای حفظ امنیت خود انجام می دهد.

فلسطین برای ما یک آرمان غیرقابل خدشه است

وی در ابتدای این نشست خبری با تبریک روز جهانی همبستگی با مردم مظلوم فلسطین، گفت: فلسطین برای ما یک آرمان غیرقابل خدشه است و رنج و آلام مردم این سرزمین هیچگاه از ذهن مردم ایران پاک نمی شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی همچنان در راستای نقض حقوق مردم فلسطین عمل می‌کند، گفت: ما ضمن حمایت از حقوق حقه مردم فلسطین، عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسراییل را محکوم می کنیم، چون آرمان فلسطین فراموش شدنی نیست.

برخی کشورهای اروپایی جدیت لازم را در مذاکرات ندارند

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره یادداشت مشترک وزیر خارجه انگلیس و وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در روزنامه دیلی تلگراف گفت: اینکه وزیر امور خارجه انگلیس در شب گفت و گوهای وین با طرفی که تمامی تلاشش را کرده که برجام امضا نشود، یادداشت مشترک می نویسد، متوجه می‌شوید که حداقل برخی کشورهای اروپایی با اراده لازم برای رفع تحریم‌ها به وین نمی‌آیند.

وی یادآورشد: انتشار این یادداشت علاوه بر این نشان می‌دهد نه تنها برخی این کشورها جدی نیستند بلکه بدنبال ایجاد زمینه هایی برای جلوگیری از تکثیر مذاکرات هستند. 

هیچ یک از راهبردها را جایگزین راهبرد دیگر نمی کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا می شود هم به برجام رسید و هم صنعت هسته‌ای را حفظ کرد، گفت: دوگانه‌ها را قبول نداریم همانقدر که بر حفظ و صیانت صنعت هسته ای معتقدیم، همانقدر در جهت رفع تحریم‌های ظالمانه حرکت می‌کنیم و به خنثی‌سازی اهرم فشار می پردازیم و هیچ یک از راهبردها را جایگزین راهبرد دیگر نکردیم.

هیچ گفت وگوی دوجانبه با هیات آمریکایی انجام نمی‌شود

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آیا با آمریکا در وین مذاکره مستقیم خواهیم داشت؟ گفت: خیر. هیچ گفت و گوی دوجانبه با هیات آمریکایی انجام نمی‌شود.

در کنار مردم افغانستان هستیم

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای سفر «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان به کابل گفت: سفر کاظمی قمی در راستای گفت وگوهای ما با همه طرف‌های افغانستانی و به شمول هیات حاکمه سرپرستی افغانستان و طالبان بوده است. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به‌ آغاز فصل سرما در افغانستان اظهار کرد: مردم افغانستان در فشارهای شدید اقتصادی قرار دارند و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور برادر افغانستان نمی‌تواند در این روزهای سخت نسبت به وضعیت مردم این کشور و بی‌جاشدگان و کسانی که دچار محرومیت‌ شدند، بی تفاوت باشد.

خطیب زاده تاکید کرد: ایران در همه این روزها و ماهها به رغم همه سختی‌ها تلاش کردیم که همه گذرگاه‌ها باز باشد تا مراودات صورت گیرد.

وی ادامه داد: این کارها نیاز به یکسری تنظیماتی داشته که سفر کاظمی قمی به افغانستان درخصوص همین تنظیمات ضروری برای ادامه این مراودات در سطوح مختلف مردمی بوده است. ما در کنار مردم افغانستان همچنان خواهیم ماند. 

117

کلیدواژه