آذر 10, 1400 23:46 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1400 23:52 Asia/Tehran]
  • امیرعبداللهیان: دولت سیزدهم برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی جدیت دارد

وزیر امور خارجه در دیدار معاون وزیر خارجه زیمبابوه بر جدیت دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «دیوید موسابایانا»، معاون وزیر خارجه زیمبابوه که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان در تهران به سر می برد، بعد از ظهر روز چهارشنبه با حضور در وزارت امورخارجه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به جدیت دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه روابط با کشورهای آفریقایی، گسترش همکاری های فیمابین در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با زیمبابوه را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی با استفاده از روش های ابتکاری در حوزه های مختلف از جمله کشت فراسرزمینی، صدور ماشین آلات، فروش محصولات پتروشیمی و خدمات فنی - مهندسی را از ظرفیت های موجود در روابط دو کشور خواند. 

امیرعبداللهیان همکاری‌های پارلمانی دو کشور را حائز اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد تبادل هیأت ها بین مجالس دو کشور در سطوح مختلف با هدف فعال سازی دیپلماسی پارلمانی و زمینه سازی گسترش همکاری های دو کشور به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در این دیدار همکاری کشورهای تحت تحریم ظالمانه ایالات متحده و برخی کشورهای غربی، در مجامع و سازمان های بین المللی با هدف مقابله با سیاست‌های اعمال شده یکجانبه و فراقانونی در مورد تحریم ها را با اهمیت خواند.

«دیوید موسابایانا» معاون وزیر امور خارجه زیمبابوه نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از دیدارهای خود با مسئولان ذیربط در کشورمان، آمادگی کشورش جهت برگزاری نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران را اعلام کرد.

معاون وزیر خارجه زیمبابوه همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشورش در حوزه های کشاورزی، همکاری در حوزه بهداشت و درمان و تسهیل ورود داروهای ایرانی به بازار زیمبابوه و استفاده از تجربیات کشورمان در زمینه های مختلف از جمله توسعه بنگاه های کوچک و متوسط، انرژی و سوخت را با اهمیت خواند. // 114

کلیدواژه