آذر 14, 1400 14:46 Asia/Tehran [Updated: آذر 15, 1400 14:55 Asia/Tehran]
  • موسیقی اختصاصی خبرگزاری ایران پرس؛ تلفیقی از موسیقی ایرانی و کلاسیک جهانی

تهران- ایران پرس: موسیقی اختصاصی خبرگزاری بین المللی تصویری ایران پرس به سفارش معاونت برون مرزی صدا و سیما و به تهیه کنندگی و کارگردانی «محمدرضا حسنعلی پورمقدم» در حال ساخت است.

 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد مهدی نراقیان» مدیر واحد موسیقی سازمان صدا وسیما در این خصوص گفت: برای تولید این موسیقی از المانها و ملودی ایرانی بهره گرفته شده است که برای مخاطبان بین المللی نیز آشنا باشد.

«امید رهبران» آهنگساز و تنظیم کننده این ملودی نیز گفت: چون موسیقی خبرگزاری ایران پرس قرار است بی کلام باشد، در ساخت این قطعه از سازهای ویولون، ویلونسل و کنترباس و در قسمت ارکستر زهی استفاده شده و در قسمت ارکستر بادی از سازهای ترومپت فلوگل هورن و هورن استفاده شده است.

وی افزود: در سازهای کوبه ای هم از ساز درام و ساز دف و صداهای سینتی سایزر در ابتدا و انتها استفاده شده است. 

آهنگساز و تنظیم کننده ملودی موسیقی ایران پرس همچنین گفت: نوازندگان ساعات زیادی تمرین کردند تا نوای سازشان بر جان مخاطبان بنشیند. 
«حسن فراهانی» نوازنده سازهای بادی و برنجی نیز در این زمینه گفت: اصولا موسیقی هایی که برای این ژانر ساخته می شود، آرم استیشن است که برای تحت تاثیر قراردادن شنونده یا بیننده برای پیگیری خبر است.

وی افزود: تاثیر سازهای برنجی یا برس سکشن ( Brass section)  در این نوع موسیقی خیلی پررنگ و خیلی پر اهمیت است و موسیقی ساخته شده یک کار ارکسترال و بین المللی است.

فراهانی خاطرنشان کرد: تم موسیقی، سازبندی و تنظیم ملودی همه کار کلاسیک جهانی است و برای همراهی با این ملودی، ساز دف انتخاب شده است زیرا دف، سازی ایرانی و نمادی از عرفان ایرانی است که قدرت و شجاعت را به مخاطب القا می کند. 

«بابک بنی حسینی» نوازنده دف نیز در این باره گفت: استفاده از ارکستر زهی، بادی و کوبه ای، حس حماسه، حس شعف و شوق شنیدن را به مخاطب القا می کند و از این رو تلاش شده است این ملودی طوری ساخته شود که حس صداقت و راستی نیز در آن هویدا باشد. 

وی افزود: درساخت این ملودی تلاش شده تا همه مهارت و دانسته ها برای یک ارایه خوب و کامل به مخاطب به کارگرفته شود.

خبرگزاری بین المللی تصویری ایران پرس از اول مهر 1396 با حکم‌ پیمان جبلی معاون وقت برون مرزی صدا و سیما به ریاست عباس محمدنژاد به طور آزمایشی شروع بکار کرد و در 27 فروردین 1398 با حضور عبدالعلی علی عسگری، رئیس وقت رسانه ملی افتتاح رسمی شد. // 114

کلیدواژه