دی 06, 1400 13:04 Asia/Tehran [Updated: خرداد 02, 1401 22:26 Asia/Tehran]
  • رونمایی از سامانه پیش نشانگر زلزله در تهران

تهران- ایران پرس: سامانه پیش نشانگر زلزله توسط پژوهشگر و مخترع ایرانی در کنفرانس ملی آینده پژوهش مدیریت بحران زلزله رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «فرهاد سمندری» معطوف کارشناس شبکه، پژوهشگر حوزه بلایای طبیعی و مخترع سامانه پیش نشانگر زلزله، در این کنفرانس ملی که مصادف با روز زلزله ویرانگر بم  برگزار گردید، ضمن ارایه طرح و مزیت های رقابتی این اختراع دانش بنیان گفت: سیستم پیش نشانگرهای زلزله از طریق شبکه کامپیوتری با استفاده از رفتار و الگوی ذهنی حیوانات میتواند وقوع  زلزله را اعلام نماید.

سمندری اظهار داشت: این اختراع با کمک مخلوقاتی مثل مار و سگ خلاٴ دانش بشری را در مورد پیش‌بینی زلزله مرتفع میسازد.

وی ادامه داد: همانطور که می دانیم بعضی از مخلوفات الهی با قدرت ناشناخته ای قادر به حس زلزله از چندین ساعت قبل می باشند. این در حالی است که مارها قدرت شنوائی ندارند ولی با قدرت بسیار بالای حس لامسه قادرند ریزترین امواج ارتعاشی را حس کنند و از حکمت الهی این گونه از جانوران لانه خود را در داخل زمین حفر می‌کنند و ساعتها قبل از وقوع زلزله متوجه خطر شده و خانه خود را ترک می‌کنند.

مخترع سامانه فوق خاطرنشان کرد: ماهی ها، سگ ها و چندین جانور دیگر نیز، خیلی زودتر ازقدرت فعلی دانش بشری میتوانند زلزله را اعلام دارند.

وی اشاره کرد: در زلزله رودبار که 35 هزار نفر کشته شدند،  یک روز قبل  از وقوع زلزله صیادان چندین برابر همیشه صید داشتند و این فراوانی گویای این واقعیت بود که ماهی ها چندین ساعت قبل متوجه وقوع زلزله شده بودند.  

در پایان مراسم، فرهاد سمندری یادآوررشد: این اختراع میتواند با بکارگیری جانوران و استفاده از علوم مهندسی پزشکی - هوش مصنوعی و شبکه کامپیوتری زلزله را ساعت ها قبل از وقوع پیش بینی نماید.

کنفرانس ملی آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله، با بررسی سرفصل های مدیریت بحران و مشارکت های مردمی، زلزله و مسوولیت های اجتماعی، آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله، لزوم توانمند سازی لایه های مختلف جامعه و لزوم اطلاع رسانی حداکثری این موارد به کار خود پایان داد.

117

کلیدواژه