دی 22, 1400 07:24 Asia/Tehran [Updated: مهر 04, 1401 22:28 Asia/Tehran]

بجنورد- ایران‌پرس: با تلاش دانشجویان و اساتید دانشگاه بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی، دستگاه شناسایی و اندازه‌گیری غلظت نشست گاز طبیعی در ایران ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، دستگاه اندازه‌گیری نشت گاز طبیعی کاربرد فراوانی در صنایع نفت و گاز و حفظ محیط زیست دارد و این موفقیت بومی پس از سه سال تحقیق و پژوهش توسط شرکت دانش‌بنیان توسعه فناوری دانشگاه بجنورد به دست آمده است.

این دستگاه در تعیین تعمیرات مقرون به‌صرفه اتصالات شیرالات و گاز بندها در تاسیسات گاز و مخازن ذخیره این انرژی و همچنین جلوگیری از انفجار در کارخانه و مجتمع‌های صنعتی نقش مهمی دارد.

گاز طبیعی امروز به‌عنوان یکی از مهمترین منابع انرژی در جهان محسوب می‌شود و تعیین نرخ دقیق نشتی، مرحله اساسی در کاهش گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از تخریب محیط زیست است.

ساخت دستگاه اندازه‌گیری نشت گاز در دانشگاه بجنورد قادر به اندازه‌گیری دقیق‌تر نرخ نشت گاز طبیعی و غلظت آن است و این موضوع اهمیت این دستگاه ساخت داخل را دوچندان می‌کند.

امین جودت، مجری طرح ساخت دستگاه اندازه‌گیری نشت گاز در دانشگاه بجنورد گفت، قیمت این محصول پس از تجاری‌سازی کمتر از 300 میلیون تومان است که پیشتر این دستگاه با قیمت 40 هزار دلار و با محدودیت‌هایی وارد ایران می‌شد. 

شرکت دانش‌بنیان توسعه فناوری دانشگاه بجنورد، مجموعه‌ای کاملا تخصصی و فعال در حوزه خدمات فنی‌مهندسی در شمال شرق ایران است.

117

کلیدواژه