دی 24, 1400 19:19 Asia/Tehran [Updated: دی 24, 1400 19:30 Asia/Tehran]

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وزیر خارجه چین، پیام کتبی «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ و بر آمادگی تهران برای توسعه همه جانبه روابط با پکن تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسین امیرعبداللهیان» روز جمعه در دیدار «وانگ یی» وزیر خارجه چین در پکن با تبریک سال نوی چینی، همکاری‌های گسترده ایران با همسایگان و کشورهای دوست در منطقه را جزو اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم عنوان و بر ادامه نقش سازنده جمهوری اسلامی در تحولات منطقه، از جمله حفظ و تقویت امنیت انتقال انرژی تاکید کرد. 

 

 وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به برنامه‌های بزرگداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور، از همکاری‌های سازنده چین در تامین بیش از 110 میلیون دز واکسن کرونا قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان با یادآوری اهمیت روابط فرهنگی و ظرفیت‌های مشترک تمدن‌های کهن ایران و چین، علاقمندی هنرمندان ایرانی برای توسعه همکاری‌ها در حوزه هنری را فرصتی ارزشمند برای بهره‌گیری از این ظرفیت روابط  ارزیابی کرد.

وانگ یی وزیر خارجه چین هم در این ملاقات، بر آمادگی پکن برای توسعه همکاری‌ها در حوزه تامین مالی، انرژی، بانکی و فرهنگی علی‌رغم تحریم‌های غیرقانونی علیه ملت ایران تاکید کرد.

وی همچنین ضمن اعلام حمایت کامل چین از مواضع منطقی ایران در قبال سیاست‌های قلدرمابانه آمریکا در برجام، سیاست اصولی پکن را ادامه حمایت از مواضع ایران در مذاکرات برجام دانسته و تاکید کرد که آمریکا باید اشتباه خود در خروج از برجام را جبران نماید.

طرف چینی با پراهمیت ارزیابی کردن سند همکاری 25 ساله، توافق طرفین برای آغاز اجرای این سند را رویدادی مهم و زمینه ساز تحول اساسی در روابط دانست.

117

بیشتر بخوانید:

پکن، میزبان نشست وزیران خارجه ایران و چین

امیرعبداللهیان: موضوعات راهبردی در دستور کار ایران و چین قرار دارد

امیرعبداللهیان وارد پکن شد

کلیدواژه